Stiri

Sper că nu îți trăiești cea mai bună viață acum

O căutare rapidă pe internet dezvăluie că oamenii sunt în general nemulțumiți și caută soluții, dacă nu pentru o existență mai bună, cel puțin mai suportabilă. Nenumărate articole oferă sfaturi profesionale, produse promoționale și recomandări personale în speranța de a-i ajuta pe alții să obțină „cea mai bună viață acum”. Dar ce se întâmplă când „pilula miraculoasă” își pierde eficacitatea sau garderoba modernă se epuizează? Ceea ce promitea o fericire durabilă a oferit doar o ușurare temporară. Ne-am întors de unde am plecat, căutând următorul lucru care să umple golul pe care îl trăim.

Cele mai bune vieți ale noastre nu sunt menite să fie trăite astăzi; ce e mai bun abia urmează. Ca și creștini, trăim în tensiunea realității credinței noastre de „aici și nu încă”. Lucrarea lui Hristos pe cruce ne-a îndreptățit; suntem sfințiți prin puterea Duhului Sfânt și, într-o zi, vom fi glorificați de Domnul în veșnicie. Știind că am fost creați pentru veșnicie ar trebui să schimbe modul în care trăim în prezent. Schimbarea perspectivei noastre de la cea pământească (bazată pe loc) la cea veșnică (bazată pe credință), îmbrățișând veșnicia în aici și acum, ne ajută să trăim vieți mai pașnice, mai pline de scop și mai îmbelșugate astăzi. 

Pașnic

Dacă nu sunteți familiarizați cu Solomon sau nu ați citit Cartea Eclesiastului, permiteți-mi să vă ofer câteva informații generale. Cartea Eclesiastului este învățătorul care privește în urmă la o viață plină. Este o narațiune personală a lucrurilor pe care le-a făcut bine, a capcanelor, a observațiilor generale și a lecțiilor învățate. Există trei teme principale: timpul, moartea și ideea că nu putem controla viața. Cuvintele lui Solomon nu ar trebui să provoace descurajare sau disperare. În schimb, el speră că, acceptând faptul că există foarte puține lucruri în viață pe care le putem controla, putem stabili modul în care credem că „ar trebui să fie” viața noastră și ne putem bucura de viața pe care o avem. Vom fi împăcați cu circumstanțele noastre prezente, știind că aceasta nu este destinația noastră finală; Dumnezeu ne-a creat având în minte eternitatea! 

Scop 

Eclesiastul 3:11 spune: „ El a făcut toate lucrurile frumoase la vremea lor și a pus veșnicia în inima omului, totuși nimeni nu poate înțelege ce a făcut Dumnezeu de la început până la sfârșit.”   Aceste versete sunt printre preferatele mele din Scriptură. Găsesc atâta mângâiere știind că durerea pe care o simt, acel sentiment că nu mă simt niciodată cu adevărat acasă, este trupul meu pământesc care tânjește să fie în prezența Domnului. Pot să nu mai încerc atât de mult să mă dovedesc, să fiu validat de alții și să spun da doar pentru că toți ceilalți fac asta. 

Solomon spune că această insistență constantă, această goană după mai mult, nevoia constantă de a demonstra, duce doar la epuizare și epuizare. Și în ce scop? Pentru a lăsa o amprentă? Suntem ființe eterne, așa că atunci când încercăm să ne umplem viețile cu lucruri trecătoare, acest lucru ne va lăsa mereu cu dorința de mai mult. Golul din inimile noastre, dorința noastră de semnificație, acceptare și iubire, poate fi umplut doar de Isus. Când identitatea noastră este înrădăcinată în ceea ce suntem în Hristos, când înțelegem că am fost creați pentru veșnicie și că aceasta nu este casa noastră; suntem doar în trecere, putem elibera lanțurile a ceea ce credem că ar trebui să fie viața noastră. În schimb, chiar și în cele mai întunecate zile, săptămâni, luni, ani și decenii ale noastre, putem să-I mulțumim lui Dumnezeu pentru binecuvântările și harul pe care ni le dăruiește și să ne bucurăm de plăcerile simple ale vieții, de licăririle de rai pe care le vedem de această parte a veșniciei. 

--

Abundent

Deși Solomon era cunoscut ca fiind cel mai înțelept om care a trăit vreodată, el a făcut multe alegeri rebele împotriva lui Dumnezeu. La scurt timp după ce Solomon a preluat împărăția, prima sa acțiune a fost să se căsătorească cu o femeie egipteană, lucru pe care Dumnezeu i-a spus în mod expres să nu-l facă. Este o poveste veche ca timpul. Pe măsură ce bogăția, puterea și influența sa au crescut, la fel au crescut și idolatria , alegerile proaste și neascultarea de poruncile lui Dumnezeu. Ca mulți dintre noi astăzi, Solomon a fost un om cu loialități împărțite. Avea o dorință sinceră din inimă de a face voia lui Dumnezeu. În Scriptură, vedem de numeroase ori că Solomon s-a întors la Dumnezeu chiar și în adâncul păcatului său. Dar această inimă împărțită, slujirea a doi stăpâni, a dus în cele din urmă la căderea lui Solomon.

În timp ce Eclesiastul încheie subiectul, există o ultimă avertizare asupra potențialelor consecințe atunci când căutăm adevărul în afara Cuvântului lui Dumnezeu. Nu trebuie să adăugăm sau să scădem din Cuvântul lui Dumnezeu. Ceea ce a fost scris reprezintă exact informațiile de care avem nevoie pentru a trăi o viață evlavioasă. O viață care poate nu are o răsplată pământească, dar care are dividende veșnice numeroase. Viața creștină este simplă. Facem viața mai complicată decât ar trebui să fie. Petrecem atât de mult timp încercând să „reinventăm roata” și să înțelegem totul. Isus a venit pentru ca noi să putem fi liberi de păcat. Este numai prin har, numai prin credință. Nu există nimic ce trebuie să câștigăm sau să dovedim în afara lucrării lui Isus Hristos pe cruce – darul mântuirii pentru noi . Tot ce trebuie să facem este să acceptăm.

Atâta timp cât ai respirație în plămâni, Domnul are încă un scop pentru viața ta pe pământ – întrebarea este: cum o vei trăi?

--

sursa https://www.crosswalk.com/faith/spiritual-life/hope-if-youre-not-living-your-best-life-now.html

-

ADMIN

Nu va ingrijoarti,dar,de ziua de maine; caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi. Ajunge zilei necazul ei

Related Articles

Lasă un răspuns

Back to top button

Descoperă mai multe la Crestintotalu in u .ro

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura