Societatea Biblică din Brazilia sărbătorește tipărirea a 200 de milioane de Biblii

Societatea Biblică din Brazilia (SBB) a anunțat la începutul acestei luni că a sărbătorit tipărirea a 200 de milioane de Biblii și Noi Testamente, relatează Christian Daily.
Unul dintre principalii tipăritori de Biblii din America Latină, SBB a produs Biblii în 87 de limbi, inclusiv braille și limbi indigene, pentru export în 122 de țări, relatează CD. Societatea tipărise 100 de milioane de Biblii până în 2011 și a sărbătorit marca de 200 de milioane pe 7 noiembrie 2024. Numai anul trecut, SBB a distribuit 152 de milioane de exemplare ale Bibliei în întreaga lume.
Într-o declarație către CD, pastorul și teologul brazilian Erni Walter Seibert a explicat: „Dacă o Biblie ajunge la o singură persoană, 200 de milioane de copii vor ajunge la 200 de milioane de oameni”. Cu toate acestea, observând că mai multe persoane citesc adesea un singur volum al Bibliei, Seibert a adăugat: „O Biblie ajunge la mai multe persoane”.
CD raportează că SBB își propune să servească drept „un agent transformator în viața fiecărui individ, promovând dezvoltarea spirituală, culturală și socială. „SBB oferă în plus peste 400.000 de servicii pentru a sprijini aproximativ 350.000 de persoane vulnerabile, inclusiv copii, prizonieri, pacienți internați, persoane cu dizabilități și persoane care se luptă cu dependențe.
Mai mult, SBB subliniază rolul Bibliei în promovarea păcii în timpul conflictului: în 2022, SBB a trimis 100.000 de Noi Testamente în Ucraina într-un efort de a aduce mesajul de speranță al Evangheliei ucrainenilor care se confruntă cu invazia în curs a Rusiei.
sursa https://www.worthynews.com/100148-brazilian-bible-society-celebrates-printing-200-million-bibles



