EDITORIALE

Alarma de fum – de Nicolae Geantă

fumUltima oră cu clasa a XII-a. Atenți cum n-au mai fost altădată. Ce să le vorbești când ai numai câteva minute la dispoziție? Mai ales că e ultimul discurs. Probabil niciodată nu ne vom mai întâlni. După discurs se trage linie. Viața poate continua pe plus sau pe minus! 

 
Le-am vorbit despre o pățanie a pastorului John Ortberg. Americanul povestește că într-o noapte soția l-a trezit din somn. Începuse să țiuie alarma de fum. „Mergi să vezi ce s-a întâmplat, poate arde ceva în casă!”. Cu ochii umflați de somn a coborât din pat, a bâjbâit puțin prin casă apoi a revenit. „Ai rezolvat?”. „Da. Nu e nici un pericol. Cred că s-a declanșat degeaba”. Dimineața, când a coborât în garaj nu se deschidea ușa. Uitase că noaptea a oprit curentul! Apoi, în drum spre birou, a intrat să bea o cafea. În timp ce savura licoarea amăruie, o ospătăriță a venit alarmată: „Soția dvs e la telefon”. „Vino urgent, arde casa!”. Pastorul a alergat disperat. Pe străduța casei era furnicar de pompieri. Acoperișul era mâncat de șerpii de foc. Ce ironie! Seara alarma își făcuse datoria. Iar el, ca să doarmă liniștit, a oprit-o!
 
Le-am spus liceenilor că patru ani Dumnezeu m-a pus să le fiu alarmă de fum! A strigat Hristos prin mine la fiecare abatere: miroase a fum, miroase a foc! Fiecare păcat miroase a iad! Atenție: focul nu se stinge decât acum! „Toți ați auzit țiuitul alarmei. Unii au luat aminte și s-au îndreptat. Însă majoritatea, cu ochii închiși de somn ați ignorat-o! Ați scos-o din priză să nu vă deranjeze! Sper ca într-o zi fumul păcatelor să vă deranjeze!”
 
Nu ne convin alarmele de fum. Mai ales când sună în mijlocul nopții. Ne strică din confort. Nu ne convin legile – sunt prea aspre, restricțiile de viteză – pierdem timpul, moraliștii, profesorii ori părinții – sunt de modă veche! Nu ne convin pastorii – au predici prea tăioase, Scripturile – sunt sângeroase! Dar fără avertismentele lor viața devine scrum…
 
Avem tendința de a ignora avertismentele! De a băga degete în urechi când sună trâmbița lui Dumnezeu. N-o ignorați fraților! Într-o zi doar unii vor mai auzi-o! Să fiți dintre cei pregătiți de răpire!

Scris de Nicolae Geanta –  nicolaegeanta.blogspot.ro

libraria biblii-pentru-toti

Banner sbro.ro /

--

--
-

ADMIN

Nu va ingrijoarti,dar,de ziua de maine; caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi. Ajunge zilei necazul ei

Related Articles

Lasă un răspuns

Check Also
Close
Back to top button

Descoperă mai multe la Crestintotalu in u .ro

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura