ARTICOLUL ZILEIEDITORIALE

Cine sunt adevăraţii înţelepţi?

Umblând prin lume am intrat în discuţie cu profesori, doctori universitari , politicieni , agricultori (suedezi care ai facut minuni în agricultură), am putea spune adevăraţi înţelepţi ai lumii dar oare chear sunt acestia înţelepţi? Pe mulţi din acesti înţelepţi i-am cunoscut personal, cunoscând Biblia am constatat că deşi cunosteau multe şi vedeau minunile lui Dumnezeu, totuşi drumul lor se îndreptat spre iad. Sfânta scriptură ne învaţă că începutul înţelepciuni este frica de Domnul. Prov 1:7. Cine sunt cei care au frica de Domnul (Baptişti Penticostali, Catolici, Ortodocşi sau alţii ? Cei care au frică de Domnul sunt copiii lui Dumnezeu care sunt adevăraţii înţelepţi, nicidecum cei enumeraţi mai sus. Dumnezeu le descoperă lumea de dincolo pe care inţelepţi lumii nu o pot afla prin înţelepciunea lor niciodată. Copiii lui Dumnezeu cunosc adevărata stiinţă pentru că Dumnezeu este creatorul tuturor lucrurilor, şi a celor făcute de om numai că aşa zişi înţelepţi nu pot percepe aceasta deoare ce ei se consideră singuri înţelepţi greşind amarnic…Biblia ne spune ca nici măcar vărsta nu ne aduce înţelepciune ci Duhul lui Dumnezeu dă înţelepciune. Iov 32 :7,8,9. („Un frate de-al nostru care mai intră pe aici se credea înţelept deoarece zicea el că are 55 de ani cu părere de rău sunt mulţi care cred că vârsta dă înţelepciune dar ce păcat că se înşală amar.”). Haideţi să ne aducem aminte de Daniel ce înţelepciune avea, Iosif şi alţii erau aceştea înaintaţi în vărstă ? Nicidecum dar peste ei era puterea Duhului Sfânt….

            Aş vrea să ne punem căteva întrebări: suntem noi copii ai lui Dumnezeu? Oare găseşte Dumnezeu plăcere în noi ? Facem noi ce a făcut Isus pe acest pământ? Ca să dăm dovadă de copii ai lui Dumnezeu .

            Dumnezeu să ne binecuvinteze să fim copii ai Lui şi El ne va împărtăşi tot misterul cerului deoarece El nu ascunde nimic de copiii Lui ..

Trimite si altora linkul acestui  articol:

Editorial scris de Margea  Florin® www.crestintotal.ro

--

Citeste mai multe editoriale de Florin, Te astept in fiecare Miercuri

SPONSORI CLICK

Complex turistic Puiu-Somesul Rece : Cabane,  terenuri de fotbal, baschet, tenis, tabere, drumetii ..
mai multe citeste pe www.complex-turistic-puiu.ro

--

KERIGMA.ro : Biblii, Carti, Cadouri, Muzica, Predici, Video/DVD .. mai multe noutati citeste pe KERIGMA.ro

Vacante pentru toti : Sejururi, Circuite, Croaziere, bilete de autocar si avion… mai multe pe www.vacantepentrutoti.ro

Life Romania Carti: Viata Crestina, Tineri, Biblii, Carti Audio, Romane, Sanatate …mai multe carti pe www.liferomania.ro

Vila Elim:Gasesti pace si liniste. aici te poti odihni bine. te asteptam… vezi mai multe pe www.vilaelim.ro

Cosmetice online: Creme de plante&fructe , Ingrijire TEN, BRONZAT, Hair Styling … mai multe pe www.beautystores.ro

-

Related Articles

5 Comments

  1. Domnul sa ne dea Intelepciunea sa-L urmam cu credinta si smerenie indiferent de incercarile prin care trecem.Amin! ‘In inima unui om exista adincimi care nu pot iesi la suprafata decat numai prin suferinta’ Leon Bloy/Domnul sa va binecuvanteze!

  2. adevaratii intelepti sunt acei care urmeaza Cuvantul Domnului.nu varsta,sexul sau religia conteaza.caci doar unul este Dumnezeu,peste toata omenirea.versetul meu preferat e :”FERICITI SINT CEI CE ASCULTA CUVANTUL LUI DUMNEZEU SI-L PAZESC”(LC.11,28).chiar si cei mai importanti oameni culturali sau mari scoliti pot sa fie intelepti sau nu.depinde de fiecare om cum alege drumul sau in viata.dar la finalul vietii toti vor da socoata pentru cum au trait pe acest pamant.Domnul sa aiba grija de noi!

  3. Dar cine dintre noi accepta ca langa el este un intelept? care dintre noi recunoaste intelepciunea originala si dupa care criterii; de cele mai multe ori un intelept este vb de rau,discreditat iar mesajele intelepciunii sunt ridiculizate; un intelept nu este pretuit in patria sa si deasemeni un intelept este cautat numai in vreme de criza…in rest numai inteleptii au nevoie de intelepciunea lui pentru zilelele de stramtorare care vor veni….

  4. Toti oamenii sunt intelepti, dar unii sunt intelepti in felul lumi, ca altfel ramaneam in epoca de piatra,si alti sunt intelepti in voia Lui Dumnezeu si la sfarsitul vietii lor vor fi sfinti, ,adevarati intelepti sunt cei care ajung sfinti, caci Isus a zis „Fiti sfinti caci Eu sunt sfant”.Si sfintirea sta in faptul ca omul care a inteles mesajul Lui Isus a urmat sfaturile Lui si a facut voia Lui Dumnezeu in sfintenie, curatire,si iubire de Dumnezeu.Si astfel vom ajunge in Imparatia Lui Dumnezeu,acolo se vor vedea si intalnii inteleptii Lui Dumnezeu.Doamne ajuta-ne.

  5. Intelepciunea este de doua feluri:
    _ intelepciunea lumii,
    _ intelepciunea lui Dumnezeu.
    Intelepciunea care vine de sus este intai curata, apoi pasnica, blanda, usor de induplecat, plina de indurare si de roade bune, fara patinire, nefatarnica. Aceasta spune Biblia ca este intelepciunea care o au , sau ar trebui sa o aiba, oameni lui Dumnezeu.
    Despre intelepciunea lumii acestea, Biblia spune ca este o nebunie inaintea lui Dumnezeu, si ca El prinde pe cei intelepti in viclenia lor.
    Este foarte usor sa vedem ce roade aduce intelepciunea noastra si asa stim ce intelepciune avem.

Lasă un răspuns

Check Also
Close
Back to top button

Descoperă mai multe la Crestintotalu in u .ro

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura