Reclame
ULTIMELE STIRI

Interviul saptamanii cu: Grupul Speranta

 CrestinTotal: Pentru inceput va rugam sa ne spuneti cate ceva nou despre voi. Cum de ati ajuns sa fiti asa de cunoscuti? Si cea mai ascultata formatie?   Speranta: Cateva lucruri despre noi... Suntem oameni care il iubim pe Domnul, scopul nostru este ca atat timp cat traim sa spunem oamenilor despre ceea ce a facut El in viata noastra. Totul se datoreaza harului lui Dumnezeu, am inteles bine chemarea pe care Domnul ne-a facut-o ca formatie si nu ne-am limitat doar la cateva persoane, ci scopul nostru a fost sa extindem atat activitatea muzicala a grupului, cat si cea misionara, cautand oameni dedicati cu care sa colaboram. Faptul ca am ajuns cunoscuti se datoreaza dorintei noastre de a ne implica in misiune organizand programe din loc in loc, cautand sa ducem un mesaj autentic, dar si o muzica pentru toate generatiile.   CrestinTotal: Toate cantarile pe care le cantata sunt compuse de voi (Speranta)?   Speranta: In procent de 99% pot sa zic ca da, cantarile pe care le interpretam sunt compozitii proprii. Cele mai multe piese au fost compuse de fratele meu, Marius Gorcea, si de mine.   CrestinTotal: Puteti sa ne spuneti cateva dintre piesele Grupului Speranta de succes? Speranta: Sunt multe cantari inspirate pe care de-a lungul anilor Grupul Speranta         le-a cantat, dar eu cred ca fiecare piesa are frumusetea ei. O cantare poate intra in preferintele muzicale ale cuiva si datorita modului in care mesajul transmis rezoneaza cu cautarile si nevoile sufletesti ale celui care o asculta. Daca in urma cu cativa ani in topul preferintelor ascultatorilor nostri se aflau cantari ca: “Milioane de oameni”, “Batranii”,“Hai lupta, frate, lupta”, “Iarta-ne”, “Numele Tau e minunat”, in prezent printre cele mai iubite cantari sunt “In tara eterna”, “Fa-ti o corabie”, “Mi-am pus nadejdea-n Tine”, “Viata mea s-  a schimbat”, “Prieten care alergi” si altele...   CrestinTotal: In anul acesta ati organizat mai multe turnee, sunteti multumiti de cum au decurs? Speranta: Anul acesta ne-am organizat diferit fata de anii anteriori,


deoarece am vrut ca prin mesajul cantarilor sa atingem cat mai multe inimi.Am   simtit binecuvantarea si mana Domnului peste tot cu noi in turnee, dar a fost si greu, pentru ca organizarea acestor turnee implica multa pregatire, eforturi si resurse. Atunci cand vedem insa pe fetele oamenilor bucurie, cand suntem chemati sa revenim in acel loc, ne simtim incurajati sa mergem mai departe.

 

CrestinTotal: Ati avut vreodata momente de deznadejde in cariera voastra in care v-ati gandit sa renuntati?

Speranta: Au fost multe momente in care am simtit ca suntem la capatul puterilor, dar niciodata nu ne-am gandit sa renuntam la misiune. Intotdeauna am cautat voia Domnului si ne-am rugat Lui pentru reimprospatare, iar El ne-a ajutat de fiecare data.

 

CrestinTotal: Ce parere aveti despre situatia actuala a muzicii crestine din Romania?

Speranta: Ar fi multe de spus aici… Daca vorbim despre calitatea muzicii, cred ca s-au facut progrese mari si evidente. Am observat ca oamenii doresc mesaje directe prin cantare, oamenii au nevoie de imbarbatare prin cantare… Ca autori si compozitori nu trebuie sa uitam ca avem o mare responsabilitate, avand in vedere ca ceea ce facem este o slujba. Apoi ca interpret ceea ce transmiti prin cantare trebuie si sa traiesti in viata de crestin de zi cu zi… A canta spre slava lui Dumnezeu inseamna mai mult decat a avea o activitate in domeniul muzical… Ceea ce canti atinge vesnicia si atinge sufletul oamenilor.

Pe de alta parte fiind si producator, nu doar interpret, imi dau seama ca pentru cei care produc muzica si pentru cantareti sunt cei mai grei        ani deoarece este foarte costisitor sa produci un album – raportat la salariul unui roman. Pentru majoritatea interpretilor este aproape imposibil sa-si recupereze fondurile investite din cauza ca foarte multa muzica crestina este piratata. Din cauza acestui fenomen ilegal care s-a extins tot mai mult, se va ajunge la situatia in care vor lansa albume doar cei care au “darul”, nu si cei care au “harul” de a canta. Va veni vremea si deja a si venit cand doar cei care isi permit sau isi gasesc un sponsor sa lanseze un album de muzica crestina. Multi interpreti crestini, inspirati de Duhul lui Dumnezeu, ne-au daruit de-a lungul timpului melodii de neuitat, adevarate nestemate pentru suflet. Acesti interpreti vor ramane in umbra trecutului fiindca nu isi mai permit sa scoata un album cu cantari noi, ziditoare pentru suflet. Este nevoie de lumina Domnului si calauzirea Lui, iar generatiile actuale ar trebui sa inteleaga ce deserviciu aduc muzicii crestine practicand pirateria.

 

CrestinTotal: Care este planul de viitor? Exista vreun material nou la care lucrati, sau aveti ceva planificat? Cand va aparea ultimul album si cum se va numi? Fanii astepta cu nerabdare album nou.

Speranta: Pentru perioada urmatoare, daca Domnul ne va ajuta, dorim sa continuam proiectele muzicale incepute anul acesta. Lucram in prezent la un nou album al Grupului Speranta si speram ca pana in vara sa putem lansa volumul 32.  In acelasi timp se lucreaza in studio la doua noi albume cu “Gabriel Gorcea si Prietenii”. Suntem implicati in aceste zile si intr-un proiect muzical de colinde, speram sa il putem lansa cu    prilejul Sarbatorii Nasterii Domnului, in decembrie. Avem in plan un          nou album muzical “Speranta pentru cei mici” si pe partea de video muncim la editarea  volumelor 4, 5 si 6 cu “Speranta si Prietenii”, ce vor fi lansate ca pe suport DVD. Pentru aceste proiecte s-au facut inregistrari in Cluj-Napoca si  Arad cu mai multe grupuri si interpreti (Speranta, Emma, Ionut Craciun, Sorin Raica, Andreea Popoi, Grupul Harul, Adriana Stoica, Ligia Bodea, Cornel Cuibus, Cristian Vaduva, Grupul Raze de Lumina, Alin si Emima
Timofte, Otto Pascal, Ekklesia, Rugul Aprins – Toflea, dar si altii). . Dorim sa lansam incepand cu luna martie 2010   urmatoarele volume Speranta si Prietenii. In prezent lucram intens la editarea unui DVD special, care reflecta foarte bine activitatea misionara a Grupului Speranta, si anume: Misiunea Speranta 2009, care va fi disponibil in schimbul unei donatii personale pentru oricine doreste sa ne cunoasca mai bine si sa afle cum lucreaza Dumnezeu printre oamenii din Romania, dar si in celelalte tari in care ne implicam. Informatii mai multe despre toate acestea veti gasi pe site-ul nostru www.speranta.ro .

CrestinTotal: De Craciun planificati un turneu ca si anul trecut “Colindand in noapte”?

Speranta: Da, sigur ca da.. Ne-am bucura sa devina o traditie organizarea acestor concerte de colinde cu “Speranta si Prietenii” sub genericul “Colindand in noapte”. Ne-am propus sa sustinem concerte de colinde in mai multe mall-uri din tara, case de cultura si biserici. Suntem, de asemenea, invitati sa cantam in Parlamentul Romaniei si daca Domnul ne va deschide usile in 9 si 10 decembrie vom canta acolo.

CrestinTotal: Banuiesc ca in viata de trupa v-ati confruntat si cu evenimente mai ciudate/distractive. Povestiti-ne unul din ele.

 

Speranta: Asa este, calatorim mult impreuna pe parcursul turneelor noastre, ceea ce prilejuieste multe momente frumoase si dincolo de scena. Cat despre intamplarile mai ciudate care ni se intampla, sunt si din acestea fiindca viata are ciudateniile ei, dar despre acestea am putea discuta poate in particular… Important este ca formam o echipa de multi ani si intelegem scopul pe care il avem, astfel ca trecem cu bine si peste momentele bune si peste eventualele incidente.

 

CrestinTotal: In final am sa va rog sa transmiteti un mesaj tuturor vizitatorilor blogului www.crestintotal.ro

Speranta: In fiecare om Dumnezeu a investit un talant si cred ca fiecare dintre noi, daca lucram cu ceea ce am primit de la El, putem ajunge sa facem lucrari mari impreuna cu Domnul. Eu, spre exemplu, nu am avut cunostinte muzicale sau o pregatire speciala, nici nu am fost o persoana foarte citita si educata, mi-am petrecut majoritatea timpului la sat, dar, cu toate acestea, am incercat, impreuna cu fratele meu, Marius, sa facem ceea ce am stiut si cum am putut. Chiar daca inceputurile au fost mai slabe, simtindu-se lipsa de profesionalism, am inteles si am avut inaintea noastra o singura tinta. Am stiut ca Domnul ne cheama sa facem ceva pentru El, asa cum stim, in limita cunostintelor pe care le-am acumultat si a resurselor disponibile. Peste toate neputintele noastre l-am rugat pe Domnul sa isi intinda mana. Ceea ce suntem, suntem doar prin harul si bunatatea Lui. Tu poti sa fii o persoana care sa motivezi pe cei din jurul tau. Chiar daca ti se pare ca nu ai daruri deosebite, Domnul te cheama sa faci ceea ce stii si lucrul pe care il faci sa il faci cu seriozitate si daruire pentru Domnul. Un lucru care ar trebui sa se vada in fiecare din noi este roada duhului, dragostea, bucuria, pacea si celelelate… Arata-ti dragostea, lucreaza in asa fel incat bucuria mantuirii sa se vada mereu in sufletul si pe fata ta, incearca sa ai mereu cuvinte de incurajare pentru cei din jurul tau, cauta sa il reprezinti pe Domnul cu cinste in lumea aceasta! Sa aveti o calatorie placuta cu Domnul Isus pe acest pamant pana in vesnicie.

 

  Va multumesc pentru timpul acordat si va doresc tot ce faceti sa duceti la bun sfarsit

La acest interviu a raspuns  Gabriel Gorcea

*lider Grup Speranta

*presedinte Misiunea Speranta

Interviu realizat de Iacob Emanuel – CrestinTotal.ro

VREI SA CITESTI MAI MULTE INTERVIURI? CLICK AICI

Reclame

Sustine Proiect CT 2019. Dumnezeu te va rasplati!

$5.00

Banner filme

Articole recente: LibrariaCT.ro

Despre ADMIN (22081 de articole)
Nu va ingrijoarti,dar,de ziua de maine; caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi. Ajunge zilei necazul ei

31 de comentarii la Interviul saptamanii cu: Grupul Speranta

 1. Domnul sa va binecuvanteze!!!

 2. Public Enemy nb 1 // 24 noiembrie 2009 la 10:55 //

  Tot ce pot sa spun e ca ma bucur enorm ca am citit aici despre acest interviu.E minunat cum lucreaza Dumnezeu prin vocile si compozitoole muzicale ale acestor oameni.Minunat,Domnul sa-i binecuvinteze pe mai departe.Amin

 3. Va multumim pentru tot ce ne-ati spus fr.Gabi,Dumnezeu sa va binecuvanteze si sa va ajute sa continuati !!

 4. is cei mai fani.iar acest proiect „speranta si prietenii” a fost o adevarata binecuvantare.iar emma morosan are o voce super.Domnul sa.si arate slava prin ei si sa.i incununeze cu glorie pentru vesnicie.
  fiti binecuvantati!

 5. va multumesc pt toti ce ne-ati zis Domnul sa te binecuvanteze Frate Gabi…….ma bucur mult ca vor aparea volume noi debea astep ………..si daca se poate la vara sa veniti si pe la faget in judetul timis ca ar fi foarte fain as putea sa vin si eu ,,,,,mi-as dori foarte mult sa va vad fata in fata

  ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,DOMNUL SA FIE CU TINE ,CU GRUPUL SI CU FAMILIA TA,,,,,,,,,

 6. pace tuturor.. frate Gabi va rog mult daca Domnul va pune pe inima un concert de colinde…ganditi-va si la orasul nostru Barlad…nu am avut niciodata asa ceva…se ne-ar incanta foarte mult sa auzim colindele voastre.

 7. Pace.Imi doresc mult sa merg in misiune in india dak ma ajuta domnul

 8. Va multumesc atat voua celor de la CrestinTotal pt acest interviu minunat cat si Gr.SPERANTA pt lucrarea misionara pe care Dumnezeu le’a inzestrat’o s’o faca pt El, atingand inimi frante cu mesajul lor atat prin muzica cat si predica. Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti, aveti o muzica de calilate din partea Domnului, si nu va lasati, mergeti inainte pt k cine va lupta pana la sfarsit si va rabda negresit k va primi cununa vietii vesnice, Domnul ISUS sa ne ajute pe toti, Amin ! Ps.91

 9. slava DOMNULUI ISUS..

 10. fica de Dumnezeu // 25 noiembrie 2009 la 5:43 //

  Domnul Isus sa va binecuvanteze!

 11. Domnul da binecuvantare celor smeriti,si aici avem exemplu pe cei din Grupul Speranta si pe fr. Gabi in primul rand.Ma uimeste smerenia de care da dovada si in acelasi ma bucur ca Dumnezeu ia ales ca prin ei sa faca o lucrare asa minunata.
  Multa pace si in continuare Domnul sa va caluzeasca in tot ceea ce face-ti aici pe pamant.

 12. Muy buen grupo DIOS los bendiga.

 13. cristi bulgariu // 26 noiembrie 2009 la 22:40 //

  Domnul sa va binecuvinteze pe tine Gabi si familia ta, si cei de la gr. speranta…mult har si putere mai departe sa slujiti Domnului cu talantul care L-a pus in voi…am o rugaminte pt. gabi daca se poate…il rog tare mult sa stea inaintea Domnului si sa inteleaga ca ar trebui sa treaca peste cea fost in trecut in legatura cu misiunea dea veni si la IASI…cai pacat un oras asa de mare sal ocoleasca de vreo 4 ani incoace…unde este atita grinar de strins…te asteptam cu drag la iasi cit mai curind sa vii cu gr. speranta gabi….cristi de la bis. 2 cde iasi unde neam bucurat impreuna (cind veneati la masa)…

 14. estera adela // 28 noiembrie 2009 la 20:53 //

  fiti binecuvantati de Domnul Isus

 15. mirela craciun // 28 noiembrie 2009 la 20:58 //

  mi-a placut mult interviul si zic ca insusi Domnul Pacii sa va calauzesca mereu

 16. aurel cojoc // 1 decembrie 2009 la 20:00 //

  laudat sa fie Dumnezeu’intr-adevar harul lui Dumnezeu este revarsat peste grupul de misiune ;Speranta;prin lucrarea care o face se vede , se simte slava LUI DUMNEZEU SI AVEM BENIFICII SPIRITUALE.Va invitam in numele DOMNULUI ISUS,in orasele Fundulea si Lehliu Gara din judetul Calarasi,avem nevoie de ajutor,frate Gorcea,Domnul sa va sprijineasca si sa va tina in lumina vietii. DUMNEZEU sa va binecuvinteze.

 17. domnul sa va binecuvinteze pe toti cei din grupul”spertanta”sunteti o binecuvantare pentru romania!!!

 18. Dumnezeu sa va binecuvinteze,pe dv.Frate Gabi dar si Familia dv.si cei din gr.Speranta ,aveti niste cantari minunate si colindele sunt minunate,de altfel eu mereu le ascult si mereu sunteti in casa noastra prin cantarile voastre minunate……inca odata va doresc ca Dumnezeu sa va binecuvinteze si sa va rasplateasca pentru tot ce faceti.

 19. Dumnezeu sa va binecuvinteze,pe toti din gr.Speranta,pentru tot ce faceti fie prin cantare,fie printr-un indemn..Dumnezeu sa va rasplateasca la fiecare in parte,si imi place mult cantarile si coloinzile dv,in fiecare zi sunteti in casa mea,ascultandu-va cantarile minunate pe care voi al laudati pe Dumnezeu,Harul si Pacea lui Dumnezeu mereu sa va insoteascca oriunde va ve-ti afla.

 20. sunteti cei mai tari!

 21. LUCIAN // 13 mai 2010 la 21:32 //

  AMI PLACE FOARTE MULT DE VOI!!!AS DORI SA MA ANSCRIU SI EU AN GRUPUL VOSTRU DACA SE POATE!!!SUNT DIN BAIA MARE SI AN 23 DE ANI!!!VA LAS ID-UL MEU DE MES SI VA ROG MULT SA MA CONTACTATI!!!!COSTIIONITAXYZ ESTE ID MEU!!!DUNMEZEU CU NOI!!!SFANTUL DUMNEZEU SA VA BINECUVINTEZE!!!

 22. e super DVD cu Speranta si Prietenii ,si cantati foarte frumos ,emma esti o papusa toate fetele din grupul Speranta sunteti frumoase :Emma Morosan,Andreea Popoi,Genoveva Gorcea -atatea stiu va pup sa fiti binecuvantati de DUMNEZEU

 23. Puchea Dorel // 21 iunie 2010 la 14:46 //

  Iubiți frați în DOMNUL ISUS HRISTOS,
  Sunt un frate care suferă pentru starea bisericii noastre și a lucrării lui Dumnezeu din zona Lehliu Gară-Dor Mărunt-Gurbănești (jud. Călărași). Fac parte din Biserica Harul Lehliu-Gară. De data aceasta nu voi lăsa un comentariu cu privire la frații din grupul Speranța, pa care îi admir și îi iubesc pentru lucarea minunată pe care o fac. Doresc să aduc în atenția tuturor celor care vor citi aceste gânduri starea în care se află biserica noastră. Noi nu suntem decât o mână de oameni și nu putem nici măcar să ne ajutăm pe noi înșine. Cu durere spun asta! Biserica noastră se află într-o stare destul de avansată de degradare. Prin acoperiș plouă. Lavabila care a fost dată acum câțiva ani se cojește de pe pereți. Igrasia este în floare. De mai bine de un an nu mai avem curent electric. Iarna încălzirea se face cu o sobă degradată care se încălzește la câteva ore după ce se face focul în ea. De ceva vreme biserica nu mai crește (ultimul botez a avut loc, dacă nu mă înșel, cu mai bine de cinci ani în urmă). Iarna abia dacă avem bani pentru un metru cub de lemne (pentru toată iarna!!!). Pe afară a început să cadă tencuiala. Nu avem bani nici măcar să facem o toaletă! Ne-am propus de mai mult timp să facem o evanghelizare în Lehliu-Gară, dar resursele financiare ne lipsesc. Și ar mai fi și alte lucruri, dar mă opresc aici, ca să nu creadă cineva că ne-am apucat să cerșim. Vă rog să priviți acest comentariu ca pe un strigăt de AJUTOR!!!!!!! Ne simțim din ce în ce mai mult ca o corabie care se duce la fund (cel puțin așa simt eu). Dacă mai mult nu se poate, pentru că știu că este criză peste tot, inclusiv în Casa Domnului, vă rog mult, rugați-vă și pentru BISERICA HARUL DIN LEHLIU-GARĂ și sunt convins că Dumnezeu nu va lăsa lucrurile așa! Nu vrem să se pună lacăt pe această biserică (contrar promisiunii lui Dumnezeu), ci SĂ FIE REABILITATĂ!!! DUMNEZEU SĂ BINECUVÂNTEZE STRĂDANIA DUMNEAVOASTRĂ!

 24. Claudya // 29 iunie 2010 la 19:52 //

  Faceti o treaba foarte buna,ma bucur enorm cand va ascult piesele,imi plac foarte mult,daca puteti treceti si pe la Resita,ne-am bucura foarte mult sa va ascultam.Domnul sa va binecuvinteze si sa va dea putere sa mergeti mai departe si sa vestiti Numele Sau prin aceste cantari minunate.Amin!

 25. SORIN // 27 iulie 2010 la 9:10 //

  domnula sa va binecuvinteze !!!sunteti cel mai binecuvantat grup, va asc neinceta.mergeti nainte cu domnul

 26. Domnul Isus sa va Binecuvinteze

 27. camycamelusa // 18 decembrie 2010 la 11:27 //

  speranta este cea mai tare .

 28. camycamelusa // 18 decembrie 2010 la 11:28 //

  d-l sa va intareasca si sa va dea biruinta.speranta dami id tau

 29. Danyela // 15 mai 2011 la 15:41 //

  Dumnezeu sa va binecuvinteze.. Ce har pt Romania.multumesc frate Gaby pt ca va implicati in lucrarea aceasta.. Domnul sa de-a putere in continuare. Salutari pt tot grupul de la mine si daca vreti sa imi lasati si mie id .Dumnezeu sa va ajute

 30. Ogrezeanu Roxana // 24 mai 2011 la 15:18 //

  Dumnezeu sa va binecuvanteze prin voi am descoperit nai bn pe Dumnezeau mi-am predat viata in main lui.pace voua.Domnu cu voi

 31. ESTERA POPA // 3 septembrie 2011 la 19:08 //

  nul mai uit pe fratele marius prin 2001 eram 11 copii atunci si a venit la noi la biserica si a dat bani la familiile cu mai multi copii si chiar atunci nu aveam bani de mancare Domnul stie la cine sa dea la momentul potrivit.DOMNUL SA VA BINECUVINTEZE PE TOTI .AMIN.

3 trackback-uri / pingback-uri

 1. Evanghelici în Top 100 WP (28.11.2009) « România Evanghelică
 2. COLINDAND IN NOAPTE – CONCERT “SPERANTA si PRIETENII” « CrestinTotal.ro
 3. COLINDAND IN NOAPTE – CONCERT “SPERANTA si PRIETENII” la Dej « Dejul Evanghelic

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat asta: