Israelul critică Rusia pentru sprijinul acordat Gazei
În cursul zilei de miercuri, 25 octombrie 2023, Benjamin Netanyahu, premierul Israelului, s-a adresat populației în legătură cu preconizata invazie terestră a fâșiei Gaza.
In discursul său acesta a spus că „noi (evreii, n.n.) suntem oamenii luminii, ei (Hamas, n.n) sunt oamenii întunericului – și lumina va triumfa asupra întunericului.
Războiul nostru împotriva Hamas este un test pentru întreaga umanitate, este o luptă între axa răului Iran, Hezbollah și Hamas (s.n.) și axa libertății și progresului.
Acum este momentul să ne unim pentru ca, alături de aliații nostri și cu o credință profundă în dreptate, o credință profundă în eternitatea poporului evreu, să obținem victoria. Vom realiza profeția lui Isaia.”
Dar despre ce profeție este vorba?
Profetul Isaia a trăit cu 7 secole înainte de Hristos și a profețit, printre altele, venirea lui Mesia.
Creștinii îl recunosc pe Iisus Hristos ca fiind Mesia din profețiile lui Isaia. Evreii, însă, nu-l recunosc. Ei încă îl așteaptă pe Mesia. Dar înainte de venirea acestuia va fi mare suferință pe Pământ. Vor fi războaie care vor cuprinde toată lumea. Un rege persan va declanșa războiul care va distruge lumea întreagă.
Abia atunci va veni Mesia și apoi va fi pace eternă pe Pământ.
Cu toții știm că Persia din antichitate e Iranul de azi.
Netanyahu spune că axa răului este formată din Hamas, Hezbollah și Iran.
Citeste mai mult: https://r3media.ro/ce-face-netanyahu-pentru-a-grabi-venirea-lui-mesia-al-evreilor/





