StiriSTIRI EXTERNE
Trending

Statul Arkansas a adoptat marţi o lege ce interzice avortul

Statul Arkansas a adoptat marţi o lege ce interzice avortul chiar şi în cazurile de viol sau incest, în speranţa de a determina Curtea Supremă a Statelor Unite să anuleze hotărârea din 1973 prin care a extins acest drept la întreg teritoriul ţării, transmite AFP.

Singura excepţie prevăzută în textul legii promulgat în acest stat care se învecinează cu Mississippi, cunoscut pentru conservatorismul său creştin, este “salvarea vieţii mamei în caz de urgenţă medicală”, a anunţat guvernatorul Asa Hutchinson, informează Agerpres. 

El a spus că a ratificat această lege ca urmare a convingerii sale sincere împotriva avortului.

Legea va intra în vigoare abia la vară, iar puternica organizaţie pentru apărarea drepturile civile ACLU a anunţat deja că o va contesta în instanţă.

Subiectul avortului îi divizează puternic pe americani, opozanţii, mai ales cei din cercurile religioase, fiind încă foarte puternici. Relateaza Stiripesurse.ro

--

-

ADMIN

Nu va ingrijoarti,dar,de ziua de maine; caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi. Ajunge zilei necazul ei

Related Articles

Lasă un răspuns

Back to top button
%d