ANUNTURI

Nelu Brie – Vești de la Institutul Teologic Penticostal din București

As vrea intai de toate sa va impartasesc bucuria pe care o stiu ca la Institutul Teologic Dumnezeu a atras multi tineri. Numarul nostru de studenti a crescut foarte mult. In anul acesta am ocupat toate locurile disponibile pe care le avem. Au fost inmatriculati 50 de studenti, dar au venit mult mai multi. Au venit aproape doi pe un loc.

 

Interesul pe care il vedem i bisericile noastre, la tinerii nostri, pentru a se pregati sa slujeasca lui Dumnezeu in Evanghelie, ne vorbeste despre o stare spirituala incurajatoare spre o miscare de inoire. E un lucru frumos ca tineri care se gasesc la inceputul vietii, sa puna deoparte cei mai buni ani ai lor- 4 ani, 5 ani, unii 6 ani (cei care sunt la programul de master) ca sa se pregateasca sa slujeasca. Este un lucru frumos pentru care noi dam lui Dumnezeu lauda si slava si multumim lui Dumnezeu pentru incredrea si trecerea pe care El ne-a facut-o ca scoala in ochii bisericilor ca acesti tineri sa inteleaga ca pot da curs chemarii lor pregatindu-se la Institutul Teologic din Bucuresti. Si in anul 2 si in anul 3 avem tot 50 de student. Multumim lui Dumnezeu si pentru ei, pentru fiecare dintre ei. In anul 4 sunt mai putini pentru ca aceasta miscare de inoire si interes pe care am vazut-o este de trei ani incoace. Domnul sa fie laudat pentru ceea ce se intampla in mijlocul nostru. De asemenea, ne bucuram de cei ce sunt la programul de master, acolo avem 35 de masteranzi in doi ani de studiu. Si de asemenea, ne bucuram pentru cei care s-au dedicat ca profesori anul acesta.

Anul care a trecut, ultimul de cand nu ne-am mai vazut, a fost un an bun. Doi dintre colegii nostri au promovat cu titlu de conferentiar, alti doi cu titlu de profesor universitar. Ne bucuram pentru ei. Ne bucuram pentru cresterea si in plan academic pe care Dumnezeu a lasat in scoala noastra. Dumnezeu sa fie laudat. De asemenea, cu ajutorul lui Dumnezeu, am identificat cativa frati mai tineri, unii dintre ei absolventi ai nostri in care am vazut chemarea lui Dumnezeu ca sa se pregateasca ca dascali si avem si aceasta preocupare. de-a lasa in urma o generatie tanara de dascali, oameni ai lui Dumnezeu care sa duca mai departe misiunea acestei scoli. Dumnezeu sa fie laudat pentru toate.

As mai vrea sa subliniez faptul ca numarul mare de studenti care ne face acum sa depasim cifra de 200, 213 studenti, face locul acela in care noi desfasuram activitatea neincapator. Caminul nu mai are caminul studentesc. Nu mai are locuri disponibile. Salile de clasa sunt aglomerate. E nevoie mare sa extindem locul, sa cladim mai departe, sa gazduim un cort nou de cladire. Ne-am rugat lui Dumnezei si ne-am pregatit si cu ajutorul Lui, in primavara anului care vine, vom incepe lucrarile de constructie.

(Se prezinta pozele de mai sus) – Ceea ce putem privi impreuna sunt cateva fotografii cu viziunea pe care o avem privitor la noul campus de la Institutul Teologic Penticostal. Actualele cladiri vor fi remodelate, prin extensie va fi pus un etaj nou. Ceea ce puteti privi aici este o imagine de ansamblu asupra ceea ce ne dorim sa devina campusul Institutului Teologic Penticostal din Bucuresti. Cladirile, cea de pe fundal, partea de sus, este o cladire noua. Ea nu exista acum. Va avea o suprafata de aproximativ 6.000 m2 (metri patrati), asta ar fi cam 65.000 square feet. Este o cladire noua in care vor fi salile de curs. Acolo vom avea spatiu pentru birourile din departamentul administrativ. Tot acolo va fi si biblioteca. Acolo vom avea o capela care va avea aproximativ 400 de locuri. O cladire noua pe care dorim sa o zidim pentru slava, pentru gloria lui Dumnezeu. Celelalte, cele existente vor fi supraetajate si transformate in camin pentru studenti, un spatiu de locuit pentru profesorii care predau la scoala si de asemenea, acolo va fi va fi cantina, va fi un restaurant unde vom putea sa servim masa.

Planul acesta este un plan pe care l-am facut cu multa atentie, sfatuindu-ne cu fratii din conducerea bisericii, cu colegii de la Institut si mai cu seama rugandu-ne lui Dumnezeu. As vrea sa va impartasesc o experienta foarte frumoasa pe care am avut-o si pentru care multumim Domnului si  care ne inspira incredere ca este Dumnezeu cu noi in aceasta lucrare. Candva, aproape un an in urma, am avut in minte un altfel de asezare in teren  al cladirilor, nestiind ca primaria capitalei a municipiului Bucuresti are in plan ca prin spatele terenului nostru, acolo, cum vedeti deasupra sus, au in plan sa construiasca o sosea, un drum important care urmeaza sa lege centrul Bucurestiului de periferie, de soseaua de centura si drumul acela urmeaza sa se faca, efectiv sa treaca pe langa terenul nostru, sa avem deschidere la soseaua aceea. N-am stiut aceasta informatie. Iar cand ne-am dus sa cerem la primarie aprobare pentru construire, domnii de acolo ne-au spus: Avem in plan sa facem un teren, sa facem un drum. Deja s-au dat aprobarile si in contextul acesta trebuie sa tineti cont de aceasta realitate. Arhitectii ne-au informat si au venit cu propunerea sa asezam cladirea acolo, asa cum o vedeti cladirea principala. Numai ca eu aveam o framantare, o intrebare. Oare se va face soseaua aceasta? Sau ne gasim in situatia de-a pune o cladire cu fata catre un drum care nu se mai face in veac. Era o intrebare, o framantare. Ne-am rugat lui Dumnezeu, i-am cerut sfatul, ne-am informat bine sa vedem ce vor sa faca si autoritatile si totul a culminat cu o descoperire care am avut-o din partea Domnului. Intr-un timp de partasie, de rugaciune cu un grup de frati din Italia, poate ca va este cunoscut numele Petru Balmos. Este un slujitor al lui Dumnezeu cu dar de prorocire si pastor intr-o biserica din Italia. Ne gaseam la o discutie, apoi ne-am rugat. Inainte sa ne rugam le-am aratat schitele cu planurile care le avem, cele vechi. Iar, dupa rugaciune, fratele Petru are el felul lui de a vorbi, a zis: „Domnul mi-a aratat o vedenie si as vrea sa v-o spun. Am vazut o masa. Pe masa erau asezate desenele cu planurile voastre si in  jurul mesei erati asezati mai multi de la Institut si vorbeati intre voi: Ce sa faceti si cum sa faceti. Cuvantul Domnului s-a auzit, care a spus ca e cu voi, va va purta de grija, recunoaste aceasta lucrare ca fiind lucrarea Lui si o va binecuvanta si se va face. Prin harul Lui si cu ajutorul Lui se va face. ” Dar a continuat fratele Petru spunand: „Ceva ciudat s-a intamplat si eu nu inteleg ce s-a intamplat. O mana alba s-a asezat peste voi si peste desene si le-a rasucit. Asa le-a rasucit incat din fata a facut spate. Si din spate a facut fata.” Eu ma intrebam in rugaciune: „Doamne, sa sa punem cladirea aceea in spate ca sa devina candva fata?” Si cuvantul a venit: „Din fata voi face spate si din spate voi face fata.” Aceasta a fost lucrarea. Eu m-am bucurat asa de tare. Prorocul a spus: „Eu nu stiu ce inseamna.” Eu am zis: „Eu stiu ce inseamna.” Si cum am plecat de acolo, cum am sunat arhitectii si le-am spus: „Domnilor, unda verde, proiectul nou.” Si acesta este acum spre aprobare . Mai avem nevoie de un singur aviz si cu ajutorul lui Dumnezeu vom incepe.

Proiectul acesta este scump pentru noi, nu pentru Dumnezeu, nu pentru darul si binecuvantarea Lui asezata in biserici prin frati. Este evaluat la aproximativ  3 milioane de euro. Am reusit cu ajutorul lui Dumnezeu pana acum sa punem deoparte aproximativ 550.000 Am primit o mare binecuvantare din partea organizatiei Church of God de aici din Statele Unite. Saptamana viitoare ma voi duce in Tennessee pentru a semna niste acte, ne vor dona o cladire care valoreaza peste 500.000 euro. Este o propietate din Romania. Domnul sa fie laudat pentru usile pe care le deschide. Dar, uitandu-ne si nepierzand din vedere ceea ce ne-a dat Dumnezeu, avem 30%+ din valoarea investitii. Eu ma gandesc si probabil ca nu numai eu, la ce mai ramane. Si cu gandul ca mai e nevoie, va adresez si dvs. acest cuvant, sa va rugati lui Dumnezeu impreuna cu noi, sa fiti parteneri impreuna cu noi in constructia acesstui edificiu, sustinand in rugaciune, daca Domnul deschide oportunitati si prin darnicia dvs. Si de asemenea, am pe inima si povara acelor studenti care n-au resurse financiare proprii, familiile lor nu-i pot sprijini. Am cu mine mai multe informatii legate de ei. Pe masura in care cineva doreste sa cunoasca mai multe detalii, putem sa vorbim la sfarsit.

Dar, ca sa ajungem la sfarsit, trebuie sa predicam Cuvantul Domnului. Si sa deschidem Scriptura, sa citim Evanghelia, Evanghelie pe care o primim de la Dumnezeu si in aceasta zi ca de fiecare data cand suntem impreuna in Casa lui Dumnezeu. Va indemn sa deschidem Cuvantul Domnului in Epistola lui Pavel catre Romani, capitolul 12 de unde vom citi incepand cu primul verset.

1 Vă îndemn* dar, fraţilor, pentru îndurarea lui Dumnezeu, să** aduceţi† trupurile voastre ca o jertfㆆ vie, sfântă, plăcută lui Dumnezeu; aceasta va fi din partea voastră o slujbă duhovnicească.
2 Să* nu vă potriviţi chipului veacului acestuia, ci să vă prefaceţi** prin înnoirea minţii voastre, ca să puteţi deosebi† bine voia lui Dumnezeu: cea bună, plăcută şi desăvârşită. (65)

In dimineata aceasta, am primit pe inima in urma rugaciunii pe care am adus-o Domnului sa va impartasesc un cuvant despre Predarea in slujba lui Dumnezeu, despre consacrarea noastra in slujba lui Dumnezeu. Dumnezeu ne cere sa ne predam Lui. Este voia lui Dumnezeu sa ne punem la dispozitia lui Dumnezeu cu tot ceea ce suntem si sa slujim lui Dumnezeu. Dar intrebarea care ramane este intrebarea: Ce inseamna sa te predai in slujba lui Dumnezeu.

Ce inseamna sa te predai in slujba lui Dumnezeu

Conceptul de predare in slujba lui Dumnezeu este un concept des pomenit in adunarile noastre, in intalnirile noastre. Si cu toate acestea, cateodata am simtamantul ca oamenii inteleg doar in parte si unii chiar foarte superficial conceptul de predare in slujba lui Dumnezeu. La o intalnire de Evangheilzare, spre exemplu, predicatorul adreseaza auditoriului o intrebare: E cineva care vrea sa se predea Domnului? Cine vrea sa se predea Domnului sa ridice mana sus. Si slavit sa fie Domnul pentru cei ce sunt atinsi, ridica mana in sus, si prin faptul ca ei ridica mana sus, ei se predau lui Dumnezeu. Dar, dati-mi voie sa va intreb pe dvs., predarea in slujba lui Dumnezeu se ridica la aceasta ridicare a mainii? Este predarea in slujba lui Dumnezeu ‘ridicarea mainii’? Nu se rezuma la asta.

https://rodiagnusdei.wordpress.com/2017/10/29/nelu-brie-vesti-de-la-institutul-teologic-penticostal-din-bucuresti/

ADMIN

Nu va ingrijoarti,dar,de ziua de maine; caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi. Ajunge zilei necazul ei

Related Articles

Lasă un răspuns

Back to top button
%d blogeri au apreciat: