ARTICOLUL ZILEIEDITORIALE

DARUL DE PREŢ

Iată-ne şi în luna decembrie!
Mai mult decât în alte perioade ale anului, acum oamenii sunt animaţi de dorinţa de a dărui cadouri. Pachete, pacheţele, sclipici, fundiţe, globuri, crenguţe de brad, acestea sunt doar o parte din decorul cadourilor. Imaginează-ţi-le în faţa ta! Pe care l-ai alege? Ai o mulţime de variante: cutii mari sau mici, rotunde sau dreptunghiulare, aurii sau argintii…la care te-ai opri?
Fiecare ne bucurăm atunci când primim un cadou. De asemenea, când dăruim, căutăm să alegem cu grijă cadoul cel mai potrivit. Bucuria ne este mare când cel ce a primit darul se bucură de el. Uităm atunci de toată alergătura prin magazine, de agitaţia pentru găsirea celui mai potrivit cadou deoarece, ştim că darurile au un limbaj al lor: „eşti preţuit”!
Cu acelaşi gând şi cu o inimă de o aleasă preţuire, Dumnezeu a pregătit şi a trimis omenirii cel mai preţios dar: Isus Cristos, Emanuel!!! „Ambalajul” nu a impresionat deoarece, nimeni nu se gândea la un dar „înfăşat în scutece şi culcat într-o iesle”; astfel că, specialiştii în marketing din Betleem nu l-au ştiut promova. Imaginează-ţi însă, bucuria din cer, emoţiile şi repetiţiile corului de îngeri, care fiind cei mai buni „specialişti” în ducerea de veşti bune, s-au pregătit să ducă vestea naşterii lui Mesia – darul care vine direct din inima lui Dumnezeu!
Acest dar este de preţ pentru că are o valoare nemăsurată – valoarea dragostei lui Dumnezeu, dar şi pentru că, primindu-l, fiecare dintre noi vom dobândi mântuirea.
Ai acceptat darul? Spune-le şi altora!
Gândurile mele despre acest dar de preţ se încheie cu următoarele versuri:
Dar de preţ, Dar atât de valoros
Venit de Sus, Şi aşa de preţios
Este Pruncul Sfânt, Oricine-l poate avea
…Isus! De-şi deschide inima.

Dar …de noi nemeritat, Dar trimis de Dumnezeu
Însă…Domnul Preaînalt, Pentru-a mea şi-a ta salvare,
Copleşit de-a Sa iubire, Minunat e planul Său
Ne-a dat în dar – Căci pe noi a pus valoare!
Mântuire!

de Florina Onaga, > oaza.elim.ro

 

--

Banner sbro.ro /

Banner KERIGMA/

--

“ Citești Scripturile cu alți ochi atunci când vezi efectiv locurile în care s-au derulat evenimentele descrise.

Prin agentia Oxentia Tourism ai acum ocazia să vizitezi Israelul.

Pentru rezervări sună la: +40 746.675.313 sau la: + 40 744. 731.492

Retrăiește istoria biblică în Tara Sfântă alături de Oxentia Tourism

-

ADMIN

Nu va ingrijoarti,dar,de ziua de maine; caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi. Ajunge zilei necazul ei

Related Articles

One Comment

  1. Felicitari pentru articol.

    Cand citesc asemenea articole ma duc direct cu gandul la copilarie, naivitate chiar si dispar intr-o clipita toate problemele.
    M-as opri sa desfac un pachetel pentru ca acesta este un simbol al bucuriei mele.
    GBY!

Lasă un răspuns

Back to top button

Descoperă mai multe la Crestintotalu in u .ro

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura