Congresul SUA a decis să sancționeze Nigeria pentru creșterea persecuției creștine

Subcomisia pentru Afaceri Externe a Camerei SUA pentru Africa a aprobat măsuri prin care președintele Donald Trump îl îndeamnă să impună sancțiuni Nigeriei din cauza persecuției pe scară largă a creștinilor, în urma unei audieri în Congres din 12 martie.
Parlamentarii au condamnat guvernul nigerian pentru eșecul de a proteja comunitățile creștine de escaladarea violenței, invocând date alarmante de la mai multe organizații pentru drepturile omului. Un raport din 2024 al Observatorului pentru Libertatea Religioasă din Africa a arătat că Nigeria a reprezentat 90% din toți creștinii uciși la nivel global în fiecare an. Raportul a documentat că între octombrie 2019 și septembrie 2023, cel puțin 55.910 de persoane au fost ucise , iar alte 21.000 au fost răpite de grupurile teroriste care operează în țară.
În timpul audierii, președintele Comitetului Chris Smith (R-NJ) a subliniat gravitatea crizei, făcând referire la mărturia de primă mână a episcopului Wilfred Anagbe al Episcopiei de Makurdi, Nigeria.
„Militanții păstori fulani sunt teroriști, fură și vandalizează, ucid și se laudă cu asta, răpesc și violează și se bucură de totală impunitate din partea oficialilor aleși ”, a declarat Smith. „ Niciunul dintre ei nu a fost arestat sau adus în fața justiției ” .
Nigeria s-a clasat în mod constant printre cele mai mortale țări pentru creștini, potrivit diferitelor organizații care urmăresc persecuția religioasă globală.
International Christian Concern (ICC) a raportat că numai în 2023, mii de creștini au fost uciși în Nigeria, cu sate întregi incendiate de grupuri extremiste.
„ Eroismul, militantismul violent și tulburările locale continuă să zdruncine multe comunități creștine fragile din Nigeria ” , a spus un angajat al ICC în Indexul global de persecuție 2025 al ICC .
Grupările teroriste islamice Boko Haram și Statul Islamic Provincia Africa de Vest (ISWAP) ucid creștini în nord-est, în timp ce militanții islamici Fulani ucid în mod regulat creștini în nordul. Militanții Fulani au ucis mai mulți creștini decât Boko Haram în statele Plateau, Benue, Niger, Nasarawa și Kaduna de Sud.
Comisia SUA pentru Libertatea Religioasă Internațională (USCIRF) a avertizat, de asemenea, că forțele de securitate din Nigeria nu au reușit să reducă violența și că, în unele cazuri, oficialii locali au fost complici.
Parlamentarii de la audiere și-au exprimat îngrijorarea serioasă cu privire la eșecul guvernului nigerian de a acționa, în ciuda protecțiilor constituționale pentru libertatea religioasă. Raportul subcomitetului a criticat autoritățile nigeriene pentru că au permis grupurilor extremiste să opereze cu o impunitate aproape totală.
„ Nu faceți greșeli – aceste atacuri sunt motivate religios ” , se arată în concluziile comitetului . „ Negarea acestei realități contrazice dovezile copleșitoare pe care le-am văzut. Această „ curățare religioasă ” trebuie să înceteze, iar cei responsabili trebuie să fie trasi la răspundere ” .
Grupul a exprimat, de asemenea, îngrijorări cu privire la utilizarea sistemului judiciar din Nigeria pentru a suprima comunitățile creștine. Legile blasfemiei, aplicate în mai multe state din nord în temeiul legii Sharia, au fost armate împotriva minorităților religioase. În cazuri extreme, aceste legi poartă pedeapsa cu moartea.
„ Guvernul Nigeriei a făcut puține progrese în abordarea persecuției creștinilor, chiar dacă libertatea religioasă este consacrată drept drept fundamental al omului în Constituția sa ” , se menționează raportul.
Parlamentarii au criticat administrația Biden pentru slăbirea presiunii asupra Nigeria prin eliminarea acesteia din lista țărilor cu preocupare deosebită (CPC) – o desemnare dată națiunilor care se angajează în sau tolerează încălcări grave ale libertății religioase. Nigeria a fost plasată pentru prima dată pe lista CPC sub președintele Trump în 2020.
„ Sub președintele Biden, Nigeria a fost eliminată de pe lista CPC, în ciuda dovezilor copleșitoare că persecuția religioasă s-a înrăutățit ” , a declarat Smith. „ Această decizie a ignorat recomandările repetate ale Comisiei pentru Libertatea Religioasă Internațională ”
Smith l-a îndemnat pe Trump să restabilească desemnarea Nigeriei în CPC și să se angajeze direct cu președintele nigerian Bola Tinubu pentru a asigura o mai mare protecție comunităților creștine.
„Ma aștept pe deplin ca președintele Trump să redesemneze Nigeria drept PCC și să ia măsuri suplimentare pentru a sprijini biserica persecutată ” , a spus Smith. „ Aseară, am reintrodus o rezoluție cu privire la această problemă și sper că vom avea o discuție solidă care să ducă la acțiuni reale. ”
Pe măsură ce presiunea internațională crește, organizațiile pentru drepturile omului continuă să solicite intervenții urgente pentru a opri țintirea sistematică a creștinilor din Nigeria. Sancțiunile propuse de SUA ar putea marca un punct de cotitură în tragerea la răspundere a guvernului nigerian pentru eșecul său de a proteja minoritățile religioase.


