ANUNTURI

5.000 de creștini din 100 de națiuni au fost la Ierusalim pentru a celebra Sărbătoarea Corturilor

Israelul a celebrat sărbătoarea biblică  „Sukkot” și mii de creștini din întreaga lume au venit la Ierusalim pentru a vedea profeția împlinită și participa împreună cu poporul evreu la această sărbătoare

A fost un eveniment de gală cu o semnificație spirituală profundă.

„Este împlinirea lui Zaharia capitolul 14, da, a fost minunat, minunat. Trebuie să venim. Creștinii dintre neamuri ar trebui să vină la Ierusalim la Sărbătoarea Corturilor ”, a declarat John Lui, din Carolina de Nord, pentru CBN News.

Aceasta a fost cea de-a 40-a Sărbătoare a Corturilor celebrată de Ambasada Creștină Internațională din Ierusalim (ICEJ). Aproximativ 5.000 de creștini din 100 de națiuni au fost la Ierusalim pentru a se alătura Israelului și pentru a sărbători acest eveniment biblic.

„O mulțime de oameni din nişte mici insule pacifice – Insulele Cook, Samoa și Fiji – au zburat aproximativ 18 ore pentru a ajunge aici. Anul acesta am avut o delegație specială din Egipt, la sărbătoarea corturilor din Ierusalim,” a declarat purtătorul de cuvânt al ICEJ, David Parsons.

--

ICEJ a sărbătorit, de asemenea, şi munca pe care o face pentru a ajuta mii de evrei să emigreze în fiecare an  în Israel.

„De la fondarea Ambasadei Creștine în urmă cu 40 de ani, ne-am implicat în aliyah, ajutând la strângerea poporului evreu în țara lui Israel și până astăzi am ajutat 150.000 de evrei să facă aliyah, călătoria spre țara lui Israel ”, a spus Parsons.

Una dintre persoanele pe care ICEJ le-a ajutat este un tânăr medic pe nume Daniel, a  venit împreună cu soția sa Anna și doi copii din Ucraina.

--

citeste mai mult: https://www.stiricrestine.ro/2019/10/25/5-000-de-crestini-din-100-de-natiuni-au-fost-la-ierusalim-pentru-a-celebra-sarbatoarea-corturilor/

-

ADMIN

Nu va ingrijoarti,dar,de ziua de maine; caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi. Ajunge zilei necazul ei

Related Articles

Lasă un răspuns

Back to top button

Descoperă mai multe la Crestintotalu in u .ro

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura