Familia Wunderlich câștigă înapoi custodia copiilor după ani de lupta

Un tribunal german le-a acordat înapoi lui Dirk și Petra Wunderlich custodia copiilor lor minori, care le-a fost luată în 2013, pentru că aceștia au decis să facă homeschooling.
Această victorie în instanța de judecată pentru familia din Darmstadt, Germania, vine la câteva luni după ce Curtea Europeană a Drepturilor Omului s-a pronunțat împotriva apelului făcut de familia Wunderlich.
În Germania, un nou judecător a decis în favoarea familiei, după ce judecătorul, care a fost implicat în luarea copiilor de acasă în anul 2013, a fost înlocuit pe motiv de părtinire.
„Dreptul părinților de a decide asupra educației copiilor lor și de a-i îndruma în educația lor, este un drept fundamnetal, protejat în dreptul internațional”, a declarat Robert Clarke, directorul pentru Apărare Europeană al ADF International și consilier principal al familiei Wunderlich la Curtea Europeană a Drepturilor Omului.
„Ne bucurăm să vedem că instanța germană a decis să respecte acest drept și a recunoscut că, copiilor familiei Wunderlich le merge bine. Așteptăm ca acest caz să ajungă și înaintea Marii Camere a Curții Europene a Drepturilor Omului, și sperăm că și acolo, drepturile familiei Wunderlich vor fi protejate”, a mai spus Clarke.




