ANUNTURIPREZENTARIPrezentari: Maranata

Doneaza un stup sau un roi de albine pentru o familie de frati crestini fara venituri

apiculturaUPDATE: Libraria Crestina Maranatha i-a cumparat lui Florin toate uneltele de care are nevoie ca stupar incepator, in valoare de 700 de lei: costum si casca de protectie, dalta, perie, afumatoare, rame, sarma pentru rame, furculita pentru descapacit, capse pentru rame, cutii pentru matca, etc.

UPDATE: Florin a primit primul stup (o familie puternica de albine pe 10 rame) donatie de la un frate din zona Buftea. Cei care doriti sa donati pentru Florin va rugam sa ne contactati. Puteti dona familii sau roi si fara lada, lada o putem aduce / procura noi.

Pana in anul acesta asociatia noastra umanitara s-a implicat foarte mult in ajutorarea diferitelor categorii de persoane defavorizate care depind de ajutorul nostru: copii orfani, mame vaduve, batranii strazii, batrani singuri si neputinciosi, copii bolnavi de cancer, leucemie sau alte boli foarte grave, etc. Odata intrati in anul 2014 am inceput sa ne implicam si sa ajutam persoane sau familii care sunt si provin din medii defavorizate, dar care au potential sa se descurce singure daca sunt ajutate. Dorim sa ajutam familii sau persoane in care sa investim timp, instruire si resurse financiare si sa le ajutam sa isi dezvolte o mica afacere, sa isi dezvolte  activitate care sa le genereze venituri si sa iasa in felul acesta prin munca lor si suportul nostru de inceput din starea de saracie. 

Mergem pe ideea ,, Da-i omului un peste si va avea de mancare o zi. Invata-l cum sa pescuiasca si va avea de mancare toata viata”Sunt oameni care au nevoie in fiecare zi de ajutorul nostru: copii strazii, batranii strazii, mame vaduve, etc. Aceste categorii defavorizate au nevoie de sustinerea noastra permanenta. Insa sunt persoane sau familii care doresc si pot sa munceasca, care doresc sa isi castige painea in mod cinstit prin munca lor, dar din cauza zonei in care locuiesc, a lipsei unei pregatiri scolastice, a conjucturii familiale sau de viata, nu au reusit sa se dezvolte. Sunt persoane in aceasta situatie care au potential dar au nevoie de ajutor sa inceapa, au nevoie de un start up, au nevoie ca cineva sa ii inpinga de la spate financiar si moral pana acestia se vor descurca singuri. Astfel de oameni dorim sa descoperim si impreuna cu dvs, spre Slava si Gloria lui Dumnezeu, sa ii ajutam. Personal cunosc o astfel de familie, de frati crestini pe care doresc sa ii aduc inaintea dvs, Patitu Florin si sotia sa Viorica. In data de 15 Mai, vom realiza un material video si interviu cu aceasta familie pe care il vom posta pe acest site.

 

L-am cunoscut pe Florin 2009 cand a dorit sa ni se alature ca voluntar in activitatile noastre. Acesta are 44 de ani si locuieste intr-un sat izolat de munte Valea lui Mas, jud. Arges. Florin a lucrat in armata sapte ani de zile iar un an  facut parte din fortele militare de mentinere a pacii in Angola. Apoi noua ani de zile a lucrat in Bucuresti ca operator calculator in cadrul unei firme.

In 2004, Florin l-a primit pe Hristos ca Domn si Mantuitor personal prin botez. Incepand cu anul 2007 s-a hotarat sa Il slujeasca pe Domnul. A fost plecat ca misionar in Namibia aproape un an de zile, sustinand activitatile crestine din acea tara. Din 2007 pana in 2013 a fost implicat ca voluntar in diferite proiecte de misiune crestine. In 2013 tatal lui Florin s-a imbolnavit grav. Florin a stat alaturi de acesta, dorind sa isi ajute tatal sa isi incheie alergarea pe acest pamant impacat cu Dumnezeu.

Dupa ce tatal lui Florin a decedat, acesta s-a hotarat sa ramana in casa parinteasca din satul Valea lui Mas, jud. Arges. Zona insa este foarte izolata, fara locuri de munca. Impreuna cu sotia lui isi castiga existenta muncind prin sat la oameni cu ziua.

Florin este un om capabil, inteligent, foarte harnic si cu educatie. Ar dori sa faca ceva sa fie independent, sa isi castige painea in mod cinstit, prin munca lui. Insa, nu are resurse financiare sa faca primi pasi in acest sens.

Dorinta lui Florin este sa isi dezvolte o ferma apicola, mai ales ca zona este foarte potrivita pentru aceasta activitate. Nu are experienta in acest domeniu, dar vrea si poate sa invete.

Pentru acest lucru, facem un apel la dvs, fratii crestin, cei care va simtiti indemnati de Duhul lui Dumnezeu, sa il sprijiniti pe Florin pentru ca acesta sa isi poata dezvolta o ferma apicola si sa isi poata castiga in mod cinstit painea.

Daca sunt intre dvs frati care au mai multi stupi, donati 1 stup pentru Florin. Daca sunt intre dvs frati care nu pot dona un stup dar doresc sa doneze pentru Florin o anumita suma de bani pentru a-i cumpara un stup, puteti dona folosind modalitatile de mai jos. Un stup (cutie + albine) costa 400 de lei.

Iata care sunt pasii pe care ii vom face pentru ca Florin sa poata sa isi dezvolte o ferma apicola:

– Ii vom oferi lui Florin pentru primul an cativa stupi cu care sa invete aceasta activitate;

– Cu ajutorul unor consateni care au albine, Florin va invata de la ei aceasta activitate;

– Asociatia noastra va sponsoriza pentru Florin carti in acest domeniu din care sa invete stuparitul;

– Asociatia noastra va sponsoriza cursuri de apicultura, pentru ca Florin sa primeasca diploma de stupar si in viitor sa acceseze fonduri europene pentru aceasta activitate;

– Asociatia noastra va sponsoriza toate cheltuielile pentru primii stupi pentru intretinere si imultire;

– In 2015 Florin va imulti stupii primiti in 2014 din partea noastra si va primi altii in plus, dupa ce vom analiza parcursul si evoluatia primului an de activitate.

– In 2016 cu ajutorul Domnului dorim sa accesam fonduri europene pentru dezvoltare si achizitionarea unui pavilion apicol.

Pentru toate aceste activitati si planuri pentru sustinerea lui Florin, avem nevoie de sustinerea dvs.

Cei care doriti sa donati direct stupi, va rugam sa ne contactati la telefon: 0749 402 098 / 0766 365 833 sau email: misiuneaslujirecrestina@gmail.com

Cei care doriti sa faceti donatii pentru cumpararea de stupi, pentru cursul lui Florin de stuparit si tot ce inseamna sustinerea lui Florin in dezvoltarea unei ferme apicole va rugam sa folositi modalitati de donatie de mai jos.

Va vom tine la curent cu materiale video  si interviuri cu Florin, in care vom prezenta evolutia acestui proiect la fiecare etapa de dezvoltare.

Va rugam sa specificati destinatia donatiei: PT Florin

Modalitati de donatie:

1. Doneaza online cu cardul, aici: http://www.slujirecrestina.ro/doneaza/

2. Doneaza prin PayPal, aici: http://www.slujirecrestina.ro/doneaza/

3. Doneaza prin transfer bancar in conturile deschise pe numele asociatiei crestine umanitare ,,Misiunea Speranta pentru Romania” deschise la BCR, de mai jos:

IN LEI: RO 74 RNCB 001813 82799 00003

IN EURO: RO 04 RNCB 0018138279900002

COD SWIFT: RNCBROBU

 

Cu respect

Echipa Slujire Crestina

www.slujirecrestina.ro

ADMIN

Nu va ingrijoarti,dar,de ziua de maine; caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi. Ajunge zilei necazul ei

Related Articles

Lasă un răspuns

Back to top button
%d blogeri au apreciat: