ANUNTURIPREZENTARIPrezentari: Maranata

VEZI VIDEO – Ajuta-l pe Iarco sa respire si sa aiba un carucior electric

iarco-1Iarco este din comuna Plopis, jud. Salaj. Primii ani din copilarie i-a petrecut normal, nimic nu prevestea drama prin care va trece pentru tot restul vietii lui. Incepand cu varsta de 10 ani, in timp ce se juca cu copiii, si-a dat seama ca merge foarte greu si ca nu mai poate alerga ca si ceilalti copii. In urma investigatiilor s-a descoperit ca sufera de amiotrofie spinala, o boala care distruge fiecare tesut de muschi din corp, afectandu-i respiratia, si toate organele interne. Boala a avansat rapid incat acum, la doar 18 ani ani, are doar 17 kg. Datorita bolii i s-a facut traheostoma, asta inseamna o taietura in gat prin care respira aproape permanent la un aparat de respirat. In fiecare seara doarme conectat la acest aparat, iar mama lui il vegheaza noapte de noapte pentru ca exista riscul sa moara in somn. De ceva timp datorita bolii nu mai poate inghiti mancarea decat foarte greu, de iarco 2aceea Iarco va fi supus unei operatii prin care va putea fi hranit numai cu ajutorul unui aparat care va fi pus in stomac si cu o sonda. Cea mai mare parte a timpului Iarco sta in pat. Corpul lui este intepenit datorita bolii, incat nu isi mai poate intinde picioarele sau misca mainile. Din cand in cand mama lui il mai intoarce de pe o parte pe alta. Iarco este un baiat ca oricare altul: ii plac mult masinile, computerul si internetul. Dar pentru ca locuieste intr-o zona izolata nu are acces la internet. Cea mai mare parte a timpului o petrece uitandu-se la televizor, mama lui fiind permanent langa el. Pentru Iarco nu se mai poate face aproape nimic, pentru ca aceasta boala nu se va mai vindeca niciodata. Iarco are insa un vis, acela de a putea avea parte de ceea ce noi oamenii sanatosi ne putem bucura in fiecare zi. Cel mai mult isi doreste sa poata iesi in sat cu copiii, sa respire aer curat, sa se Iarco 3plimbe in natura, sa poata merge la biserica, sa isi viziteze rudele si verisorii din sat, fara sa mai depinda de mama lui, care este nevoita sa il duca mereu in brate. Cat a putut, mama lui Iarco l-a dus in brate. Acum nu mai poate, pentru ca are probleme cu spatele. De aceea, Iarco are un vis pe care parintii lui nu il pot indeplini. Visul cel mai mare al lui este sa aiba un carucior electric de teren, special conceput pentru aceasta boala grava, pentru ca acolo unde locuieste el nu exista sosea si nici drum pietruit, iar un carucior normal nu il ajuta cu nimic. Isi doreste un carucior de teren pentru ca sa se poata bucura de viata, de prieteni, de natura. Parintii lui Iarco au vandut tot ce au avut in gospodarie cheltuind totul pe medicamente, in spitale si pentru intretinerea lunara a aparatului de respirat. Familia lui Iarco cheltuieste in fiecare zi 10 euro pe filtrul de respirat. Noi, oamenii sanatosi, cei care ne putem bucura de doua maini, de doua picioare, noi cei care putem alerga, putem respira, doar noi putem sa ii indeplinim visul lui Iarco, acela de a avea un carucior pentru boala lui. Fiecare din putinul nostru, putem contribui pentru ca visului lui Iarco sa devina realitate. Noi impreuna, putem schimba viata acestui copil, putem usura suferinta lui si a parintilor, il putem ajuta sa se bucure de viata.

Iarco sufera de urmatoarele boli:

Miopatie congenitala
Insuficienta respiratorie cronica
Traheostomie
Ventilatie mecanica
Stenoza duodenala prin bride ladd operata
Megaduoden
Malrotatie intenstinala
Mai multe detalii despre problemele medicale ale lui Iarco le puteti vedea mai jos in actele medicale.

Caruciorul electric de teren costa 6 500 de euro si va fi procurat de la firma Donis din Brasov.

Mai multe detalii despre acest carucior le puteti gasi aici:http://www.donis.ro/content/html/detalii_produs.php?id_produs=1045

--

Asociatia noastra incepe aceasta campanie de strangere de fonduri pentru Iarco. Caruciorul va fi donat familiei in nume propriu, iar toata actiunea va fi video. Dupa strangerea fondurilor si cumpararea caruciorului asociatia noastra va realiza un material video cu aceasta actiune cat si mesajul de multumire lui Iarco si a mamei lui catre toti sponsorii.

Pentru firmele care doresc sa doneze, asociatia noastra asigura contract de sponsorizare pentru deducerea din impozitul pe profit al sumei donate, in conformitate cu legea sponsorizarii.

Pentru mai multe detalii, va rugam sa ne contactati la:

--

Telefon: 0749 402 098 sau 0766 365 833 sau email: misiuneaslujirecrestina@gmail.com

Cei care doriti sa donati pentru Iarco pentru cumpararea caruciorului va rugam sa folositi metodele de donatie de mai jos:
Va rugam sa specificati prin email sau telefonic destinatia sumei, pentru a o directiona conform cu dorinta dvs: PT IARCO

1. Online cu cardul, aici: http://www.slujirecrestina.ro/doneaza/

2. Online prin PayPal, aici: http://www.slujirecrestina.ro/doneaza/

3. In conturile bancare deschise la BCR pe numele asociatiei umanitare Misiunea Speranta pentru Romania:

IN LEI: RO 74 RNCB 001813 82799 00003

IN EURO: RO 04 RNCB 0018138279900002

COD SWIFT:RNCBROBU

Cu respect,
Echipa Speranta pentru Romania
www.slujirecrestina.ro

-

ADMIN

Nu va ingrijoarti,dar,de ziua de maine; caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi. Ajunge zilei necazul ei

Related Articles

Lasă un răspuns

Back to top button
%d blogeri au apreciat: