PrediciPredici Video

Ce este Evanghelia – Paul Washer (Romana)

ADMIN

Nu va ingrijoarti,dar,de ziua de maine; caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi. Ajunge zilei necazul ei

Related Articles

9 Comments

 1. Stiti ce ma enerveaza cel mai mult?

  In ultima vreme, mai exact in ultimii 3-4 ani aud denumirea aceasta „invitat special”.

  Stimati frati in Domnul,
  Lucrarea pe care o facem este una de folos atat pentru noi cat si pentru Domnul. Asta nu e rau.
  Mai in adunarile noastre afisam diverse afise cu „CONCERTE” si „INVITATI SPECIALI”……hmmmmmm

  Nu cumva suntem prea, prea, prea si PREEEEAAAA?

  Domnilor trebuie sa nu facem lucrarea Domnului cu „fast” si invitatii. Nimeni nu spune sa nu evanghelizam, Doamne fereste!, dar asta e valabil si la ceilalti, ma refer la cei care canta.
  Departe de mine gandul de a face aceste critici pentru ca ei sunt in fata sau ca au un talent mai bun ca al meu. Sa nu inteleaga nimeni ca imi pierd timpul cu asa ceva, doar pentru a-mi umple timpul, deloc.

  Ci noi trebuie sa ne trezim. Am inceput sa aducem lumea in biserici. Iertata-mi fie expresia:
  „golim biserica ortodoxa si o umplem pe cea neoprotestanta” pentru ce?

  Zilele trecute urmaream Tv pe un personaj destul de bine cunoscut in lumea muzicii si aceasta printre altele spunea ca a fost invitata sa cante intr-o catedrala dintr-un oras anume, insa a fost refuzata de mai marii bisericii ortodoxe (din varful cultului) sa organizeze un concert cu instrumente. Ai spune la prima impresie ca astia nu stiu ce-i aiai muzica frumoasa, dar moderatorul a punctat foarte bine un aspect si-anume: biserica ortodoxa e inca conservatoare.

  Eu deduc ca aici, in bisericile noastre, conservatorismul a disparut.

  Fac o comparatie intre ce era „ieri si azi” si mirarea mea e ca am devenit mai mult decat LUMESTI.

  Eu nu ma leg de acest invitat, departe de mine gandul, insa in general ma doare faptul ca am inceput sa ne complacem in asa-zisa „pocainta”.

  Dragi mei,
  Daca nu ma trezesc si nu ne trezim va fi vai de noi.

 2. Din pacate ai dreptate, numai ca fara aceste „concerte” bisericile ar fi goale. Da, bisericile noastre sunt lumesti pentru ca promoveaza „vedete”, care ne incanta cu melodii, vorba unui frate „7 in 11”, adica 7 versuri repetate de 11 ori. Vina ne apartine in egala masura tuturor, atat noua celor care ne place sa criticam, cat si celor din varful cultului, care dau liber la toate manifestarile tot mai lumesti din biserici.
  Sa ne ajute Domnul sa ne pocaim cu adevarat.

 3. Draga Zoltan, aici nu e vorba de evanghelizare, ci e vorba de un concert caritabil, pentru doua gemene care trec prin mari suferinte si care au nevoie de bani pt operatii. Desi am vrut sa organizam concertul intr-un spatiu public, gen filarmonica de stat Arad, sau teatru, ni s-au perceput sume pe care noi ca simpli oameni nu le puteam plati. Si concertul nu e organizat de o biserica sau de o organizatie, ci de noi, cateva femei care lucram ca voluntare pt cei in suferinta.

  Faptul ca e un afis oficial si invitatiile sunt valabile pt toti din jurul nostru, e un gest de fratietate. Toti au dreptul de a auzi Cuvantul si de a se implica in a ajuta. Spun cu durere ca bisericile nu se implica si nu vad suferinta celor din jur, dar de multe ori am vazut si vad pe cei din „lume” cum dau, si dau cu bucurie si fara sa se laude.

  Iar expresia de „invitat special” e pt ca Adi Gliga vine de departe, de la Targoviste si vine GRATIS pt acest eveniment, nu cum s-au invatat scumpii nostri „frati” sa cante pe bani la astfel de evenimente.

  Sper ca te-am lamurit cat de cat legat de afis.

  Fi binecuvantat si sa ai un an special cu Domnul!

 4. „Vedetele” cum spuneti voi dragi frati, sunt persoane cu dizabilitati! Adi Hentea e orb, iar grupul de clopot este format din copii abandonati si cu dizabilitati. Iar despre Adi Glig, cred ca stiti ca a crescut intr-un orfelinat si numai Dumnezeu a fost cel care a lucrat in viata lui! Toti acestia canta spre slava lui Dumnzeu si pentru doua gemene, Ioana si Maria. Ioana nici nu vede nici nu aude, iar Maria are si ea probleme cu vederea si locomotorii. Nu vorbiti in necunostinta de cauza, pentru ca e foarte usor de vorbit. Cercetati intai toate lucrurile si luati ceea ce este bun. Cine iti tine limba in frau este un om desavarsit.

  Fiti binecuvantati si sa nu va fie cu suparare.

  Va astept la concert sa ne fiti alaturi noua si familiei gemenelor care trec prin mari incercari cu ele. Chiar acum Ioana este internata in spitalul din Tm cu bronsita, o forma severa si era sa o pierdem, dar Dumnezeu si-a aratat inca odata bunatatea. Iar de Craciun a fost Maria in spital foarte bolnava. Mai bine purtati-le in rugaciune. Este mai crestinesc.

  Va imbratisez cu dragostea lui Isus!!!

 5. Flory draga,

  O fi concert caritabil, dar nu as vedea de ce un pocait va fi invitat special.

 6. Frate Zoltan,

  Ţin să menţionez că acest afiş este varianta a doua. Asta înseamnă că cineva (mult mai în măsură ca tine) a mai avut de „obiectat” în privinţa unei prime variante.
  Din păcate comentariul tău de mai sus îmi sugerează faptul că pe tine nu te interesează despre ce este vorba în afiş. Dacă citim aşa cum fac oamenii de obicei de sus în jos vedem prima dată: „CONCERT CARITABIL” asta înseamnă că scopul evenimentului prezentat este ca tu (ca participant) să vii să dăruieşti nu să aştepţi să fii hrănit cu linguriţa de aur şi nici nu e un motiv ca tu să-ţi exprimi frustrările. La asta se referă caritatea. Că Adi Gliga este invitat special e ceva chiar nesemnificativ, care nu-şi doreşte sa il ridice-n slăvi pe cântăreţ ci să ştie oamenii că da, va fi şi el prezent acolo, plus că are poza pusa pe afiş…

  Pe final, pentru că probabil vei citi asta prima dată vreau să-ţi rămână întipărite în minte următoarele rânduri:

  Dacă vezi paiul din ochiul celuilalt, poarte ar trebui să-ţi scoţi bârna din ochi… dacă nu altfel atunci poate o scoţi cu ochi cu tot. (E biblic ce spun şi nu ai cum să mă contrazici.)
  Aş vrea să aflu de la organizatoarele evenimentului că ai fost acolo şi că ai dăruit o sumă frumuşică de bani sau că ai cumpărat unul sau mai multe obiecte ce se vor vinde acolo, tot pentru acele fetiţe, că e CONCERT CARITABIL

  Dacă nu poţi merge acolo măcar roagă-te ca totul să iasă bine! Sunt sigur că Dumnezeu îţi va asculta rugăciunea!

  PS: Domnul să binecuvinteze pe cei ce au pus la dispoziţia organizatoarelor locaţia unde se va desfăşura evenimentul. Poate aşa va creşte în noi „pocăiţii” dorinţa de a dărui din inimă.

 7. Vai, in loc sa fim plini de ravna in a fi conlucratori in castigarea sufletelor si ajutorarea semenilor ne legam de expresii si de greselile celor de langa noi si pierdem esentialul.
  In loc sa vedem partea buna, ca cineva a avut initiativa sa faca ceva bun, vedem partea goala a paharului. Toti gresim si nu suntem perfecti, dar criticandu-ne si mancandu-ne intre noi nu rezolvam nimic. Invitat special sau nu, nu asta e important ci cat de smeriti suntem noi atunci cand privim ca spectatori la lucrarea altora.
  Dar slava Domnului ca si prin astfel de critici devenim mai buni, invatand din toate 🙂
  Important e sa ne iubim unii pe altii si sa ne ridicam cu duhul blandetii pt ca toti mergem in aceeasi directie.
  Hai sa ne rugam atunci cand vedem ca cel de langa noi dupa parerea noastra a gresit si sa nu sarim repede cu critica. Daca putem, mai bine sa incurajam ce e bun, in rest, Domnul ne slefuieste pe toti!

 8. Dumnezeu sa te binecuvanteze Adi Gliga si pe cei implicati in aceasta lucrare de intrajutorare a celor mai slabi ca voi!
  Adi Gliga poate fi numit cu o onoare deosebita „Invitat special”deoarece oriunde slujeste el,merge in Numele Domnului Isus Hristos si Dumnezeu este cu Adi si mesajul lui ,pentru orice eveniment este ca un evanghelist in mijlocul oamenilor si unele cantece sunt ca o evanghelie traita din inspiratia si calauzirea Duhului Sfant , care te poate atinge si te v-a putea mantui oricine ai fi.
  Fie ca mesajul tau, frate Adi Gliga,sa atinga sufletele celor care te asculta si sa se faca voia Domnului in toata lucrarile Domnului.
  Ma rog special ,pentru voi toti!

  Matei 25:31-46
  40. Drept raspuns, Imparatul le va zice: „Adevarat va spun ca, ori de cate ori ati facut aceste lucruri unuia din acesti foarte neinsemnati frati ai Mei, Mie Mi le-ati facut. …Amin!
  45.Si El, drept raspuns, le va zice: „Adevarat va spun ca, ori de cate ori n-ati facut aceste lucruri unuia dintre acesti foarte neinsemnati frati ai Mei, Mie nu Mi le-ati facut…..Amin!

Lasă un răspuns

Back to top button
%d blogeri au apreciat: