ARTICOLUL ZILEIEDITORIALE

Ce asteptari ai de la Biserica ta ?

Incep a scrie aducandu-mi aminte de expresia folosita adesea de noi slujitorii la sfarsitul programelor din biserica : “iata-ne ajunsi cu bine la sfarsitul programului din aceasta zi…”; altfel spus : “ bine ca nu a murit nimeni…”de plictiseala. Se pare ca asta este mai nou bucuria pastorului…
Pe vremea cand eram simplu corist (ca acum sunt complicat pastor), intr-o zi de mare liniste in Adunare isi face aparitia o soparla. Va puteti da seama ce s-ar fi putut intampla in timpul predicii daca ar fi vazut-o fetele sau unele surori de la cor? Cred ca si altistele cantau sopran atunci. Speriata de doi trei basisti curajosi, soparla a facut cale intoarsa.
Spiritualizand lucrurile pot spune ca nici un fel de plictiseala nu-i de la Dumnezeu. Plictiseala daca nu-i dumnezeiasca ea nu poate fi decat de la cel rau. Lumea spirituala se imparte in doua culori : ori alb, ori negru. Culoarea gri este incercarea diavolului de a se preface in inger de lumina, uitand ca in iad va fi din abundenta culoarea gri; cenusa focului vesnic.
Ce ma ingrijoreaza mai tare, este ca atunci cand ne plictisim la biserica, stam in prezenta celui rau, a “sarpelui vechi”, si nu se sperie nimeni; ne-am obisnuit.
Am un grup de studenti foarte dinamici la scoala de misiune Team Action din Arad, cu care daca merg in misiune se bucura toata biserica chiar daca ei un fac nici o lucrare. De ce? Pentruca oamenii ii vad ne-plictisiti. Si acesta-i lucru rar azi in biserica. Biserica ta nu va fi altcumva de cum esti tu si familia ta. Prietenii care viziteaza biserica vor fi atat de eliberati cat de liber esti tu. Bolnavi vor fi atat de sanatosi cat de sanatos esti tu si familia ta.
Candva bolnavii asteptau in scaldatoare sa tulbure ingerul apa, astazi bolnvavii asteapta mai degraba pensia de boala si medicamente compensate.

Inchei spunandu-va ca biserica noastra va fi tot la fel cum este mentalitatea noastra. Biserica poate deveni locul unde 100,200 sau 1000 de oameni isi traiesc singuratatea in común.

Intr-o zi am fost socat de atitudinea unui slujitor cu care am fost la o sora in varsta ce era paralizata in pat, iar familia credea ca numai Domnul mai poate sa-i dea viata.  Am uns-o cu untdelemn in Numele Domnului si ne-am rugat sa o vindece Domnul. La urma, fratele slujitor si-a luat ramas bun de la sora bolnava strigand langa urechea ei : “pace sora, ne vedem in Rai”. Ce credinta “mare”avea fratele.
Marea asteptare de la biserica mea este sa un astepte ci sa se grabesca ca sa poata grabi. Incepeti asteptare de la biserica ta de aici : 2 Petru 3:11-12 .

Editorial scris de Pastor Nelu Popelea © www.crestintotal.ro

Citeste mai multe editoriale de Nelu Popelea, Te astept in fiecare Vineri

Banner sbro.ro/

Banner http://www.kerigma.ro/01.05.2010 Banner http://www.liferomania.ro15.03.2011

ADMIN

Nu va ingrijoarti,dar,de ziua de maine; caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi. Ajunge zilei necazul ei

Related Articles

3 Comments

 1. Ce fac eu pentru biserica din care fac parte? Fiecare suntem madulare unii altora.Isus a venit pe pamant nu ca sa I se slujeasca,ci ca sa slujeasca.
  Fiecare dintre noi avem responsabilitatea de a sluji cu darurile noastre,cu talentele noastre cu resursele noastre. Ne aratam noi dragoste unii altora?
  Mai simtim cu cei ce trec prin suferinta?Mai cautam orfanul si vaduva?Sau poate suntem prea ocupati pentru aceste lucruri.Scrie Biblia ca dragostea celor mai multi se va raci.Haideti sa aprindem focul dragostei in inimile noastre,sa fim plini de roada Duhului Sfant sa nu avem asteptari ,ci sa oferim.

 2. Isus Hristos este un slujitor al oamenilor nu al cladirilor bisericesti.
  1 Tim.3:1-16.
  5.Caci, daca cineva nu stie sa-si carmuiasca bine casa lui, cum va ingriji de Biserica lui Dumnezeu?
  Vreau o biserica in care rautatea sa nu stea si nici indiferenta si nici lacomia si nici fatarnicia ,nici moda si placerile lumesti si nimic care sa IL supere pe Domnul meu Isus Hristos.Vreau o biserica cu crestini slujitori nu cu vedete si artisti,urasc bisericile luxoase, programele bisericilor cu artisi si vedete si le dati bani multi ,urasc pe cei cu telefoane scumpe care dau bani multi pe fact,de tel.,pe laptopuri , haine de firma ,masini scumpe, iar orfani ,vaduvele,vaduvii si saracii plang in bisericile noastre in nevoi.Voi ii tineti pe aceia in picioare pe bogati si saraci mor de foame si plang in bisericile voastre,si cei din familile voastre sufera de indiferenta.
  De aceea, pe viata Mea! – zice Domnul Dumnezeu. – Pentru ca Mi-ai pangarit Locasul Meu cel Sfant cu toti idolii si toate uraciunile tale, si Eu Imi voi intoarce ochii de la tine; ochiul Meu va fi fara mila si nu Ma voi indura. (Ezec.5:11)
  E bine sa vizitezi orfani si vaduvele dar cati ii luati la voi in case,o vizita nu ii indeajuns ,ci dragoatea care il primeste in casa noastra pe Isus .
  Cine va primeste pe voi Ma primeste pe Mine; si cine Ma primeste pe Mine primeste pe Cel ce M-a trimis pe Mine. (Mat.10:40)Eu nu vreau vizita lui Isus ,eu vreau ca El sa locuiasca permanent cu mine,oare nu asa s-ar cuvenii si noua crestinilor sa facem?cunosc cazuri de vaduve si vaduvi parinti de copii pocaiti ,care stau singuri fara nici un ajutor si cer de la altii ajutor, caci copii lor nu ii vor si merg la biserica si se cred pocaiti.Doamne intoarce inima copiilor la parinti si invers.Caci sunt si copii pe care parintii nu ii primesc si multe alte certuri si ura in biserica. Doamne ingaduie mila ca toate aceste lucruri sa se rezolve in biserici si acea biserica v-a fi binecuvantata. Mai vreau la o biserica fara spectacole si crestini imbracati imoral ca cei din lume,vreau o biserica cu decenta sfanta cu crestini pocaiti cu adevarat luminati de Dumnezeu.Sa va spun sincer eu nu am nici o biserica ,Isus Hristos imi este indeajuns,dar am grija de cei din casa mea de tata-l meu vaduv, de fratele meu handicapat de fetita mea abandonata de tata-l ei si primesc si cate un necajit si il ajut din putinul care il am .Isus Hristos este in casa mea si aici eu trebuie sa ii slujesc,slujirea nu este ca mergi la cor si la biserica si te imbraci ca toti dracii si in neamul tau sau familia ta si in jurul tau tu nu iti arati dragostea si mila nu,nu.Isus Hristos nu este in biserica ,ci acolo unde El vrea sa slujeasca si noi sa Il slujim in mila si adevar ascultand de El.
  Duceti-va de invatati ce inseamna: „Mila voiesc, iar nu jertfa!” Caci n-am venit sa chem la pocainta pe cei neprihaniti, ci pe cei pacatosi.” (Mat.9:13)
  Daca ati fi stiut ce inseamna: „Mila voiesc, iar nu jertfe!”, n-ati fi osandit pe niste nevinovati. (Mat.12:7)
  Biserica are nevoie de astfel de crestini nu de acei care se dau mari lucratori in biserica si in rest sunt plini de ura si mandrie.Credeti ca Isus vrea coruri si programe artistice ,si crestini prefacuti ,nuuu, El vrea mila si dreptate.Isus Hristos slujeste la orfani si la vaduve si la pacatosii care vor sa se pocaiasca.Multi vorbesc de slujire dar habar nu au unde trebuie sa slujeasca .Lucrarea in biserica nu ne mantuie ci lucrarea din afara biserici Isus este afara din biserica in casele,orfelinatele,spitalele si acolo unde oameni au nevoie de El.
  Dumnezeu, care a facut lumea si tot ce este in ea, este Domnul cerului si al pamantului si nu locuieste in temple facute de maini. (Fapt.17:24)
  Eu asa am inteles slujirea in mila si adevar restul este doar formalitate.
  .Pe cine Ma nesocoteste si nu primeste cuvintele Mele, are cine-l osandi: Cuvantul pe care l-am vestit Eu, acela il va osandi in ziua de apoi. (Ioan.12:48)
  Adevarat, adevarat va spun ca cine primeste pe acela pe care-l trimit Eu, pe Mine Ma primeste; si cine Ma primeste pe Mine primeste pe Cel ce M-a trimis pe Mine.” (Ioan.13:20)Amin
  Daca exista o astfel de biserica am sa ader la ea, pana atunci mai astept ca am o indelunga rabdare .Doamne ai mila de noi toti.

 3. @Monica
  Asa este ,din pacate biserica perfecta nu este aici pe pamant.Prea multi carora le place ,,sa slujeasca ,, in lumina reflectoarelor,dar putini care fac fapte bune si in ascuns.Totusi nu este bine sa ii uram.Noi trebuie sa iubim neconditionat asa cum ne iubeste Dumnezeu.El a platit acelasi pret pentru fiecare.Pe cei care fac binele, este usor sa-i iubim, dar mai greu este sa iubesti pe cei care-ti fac rau.Isus ne invata sa ii iubim si pe vrasmasii nostrii.
  Doamne ajuta-ne,aici este cam greu fara ajutorul Tau!

Lasă un răspuns

Back to top button
%d blogeri au apreciat: