Reclame
ULTIMELE STIRI

Au dreptul fetele creștine să se machieze? (6 Ian 2011)

Întrebare:

Fetele creștine au dreptul să se machieze? Nu într-un mod vulgar doar ca să dea feții o nuanță mai fină, mai simpatică…
Pentru a înțelege dacă e permis sau nu să te machiezi e nevoie să vedem ce înseamnă acest cuvânt.
 
Scopul cu care te machiezi determină necesitatea machiajului
Machiaj – aplicarea pe față a unor cosmetice ca fard de pleoape, ruj, fon de ten, etc pentru a îmbunătăți sau a deteriora aspectul fizic. Noțiunea mai frecvent utilizată este make-up, împrumutată din engleză.  Make-up provine din engleza veche de la cuvîntul macian, avînd înțelesul de potrivire perfectă(eng. fitting, match), ajustare; deasemenea folosit pentru partenerii de căsătorie care se potrivesc armonios unul cu celălalt. (New Oxford American Dictionary)
De aici concludem că un make-up trebuie să se potrivească perfect persoanei care-l aplică, inspirînd naturalețe, altfel acesta va deterioara


aspectul exterior.

Totuși, cum va proceda o doamnă sau domnișoară care se teme de Dumnezeu și în dragostea ei pentru Creatorul său ar vrea să placă mai întîi Lui ?

Sfinta Scriptură vorbește și despre acest subiect. Pe paginile ei o întîlnim pe Estera cea ascultătoare care se ungea “cu untdelemn de mirt și miresme de mirozne femeiești”, (mirtul conține o mulțime de uleiuri esențiale pentru hidratare și păstrarea tinereții). Preafrumoasa Sulamita avea buzele ca un fir de cîrmîz (roșu-viu) și obrajii ca rodia. Este evident că folosea ceva pentru a reda  culoarea vie a buzelor și obrajilor. În mod cert femeile Bibliei aveau un aspect bine îngrijit și plăcut. Ele se îngrijeau pentru a fi plăcute soților lor și a căpăta trecere în fața lor.  Orice soție, care vrea să placă bărbatului ei, va înțelege că și aspectul ei este important. Acum în mod inevitabil apare întrebarea: “Dar fetele necăsătorite, ce să facă?” Biblia zice:

Fetele noastre sunt ca niște stîlpi săpați frumos care fac podoaba casei împărătești. (Psalmul 144:12)

Orice podoabă are nevoie de întreținere, lustruire, etc. Deci pentru a fi o podoabă e necesar să ai grijă de aspectul tău. În epistola către Efeseni, Dumnezeu ne mai vorbește… Citeste continuarea(click aici). La aceasta intrebare a raspuns VASILE FILAT

Reclame
Banner filme Banner http://speranta.ro/
Despre ADMIN (20752 de articole)
Nu va ingrijoarti,dar,de ziua de maine; caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi. Ajunge zilei necazul ei

48 de comentarii la Au dreptul fetele creștine să se machieze? (6 Ian 2011)

  1. pot sa se machieze, dar nu foarte mult 🙂

  2. 1 Petru.5:5. Tot asa si voi, tinerilor, fiti supusi celor batrani. Si toti, in legaturile voastre, sa fiti impodobiti cu smerenie. Caci „Dumnezeu sta impotriva celor mandri, dar celor smeriti le da har.”
    6. Smeriti-va, dar, sub mana tare a lui Dumnezeu, pentru ca, la vremea Lui, El sa va inalte.
    7. Si aruncati asupra Lui toate ingrijorarile voastre, caci El insusi ingrijeste de voi.
    8. Fiti treji si vegheati! Pentru ca potrivnicul vostru, diavolul, da tarcoale ca un leu care racneste si cauta pe cine sa inghita.
    9. Impotriviti-va lui tari in credinta, stiind ca si fratii vostri in lume trec prin aceleasi suferinte ca voi.
    10. Dumnezeul oricarui har, care v-a chemat in Hristos Isus la slava Sa vesnica, dupa ce veti suferi putina vreme, va va desavarsi, va va intari, va va da putere si va va face neclintiti.
    11. A Lui sa fie slava si puterea in vecii vecilor! Amin.
    La diavol ii plac fetele machiate si elegante care se ingrijesc sa fie frumoase si sa placa barbatilor curvari si lumii pagane.
    Dar Dumnezeu iubeste smerenia si lepadare de orice mandrie si necuratie.
    Machiajele sunt murdarii pe fetele noastre si numai uratele se macheaza sa isi acopere uratenia sub farduri din oase de morti si creme din grasimi animale si buze rujate cu unsoare da caine ,machiajele sunt facute din spurcaciuni si numai fetele spurcate si urate ,in schimb frumoasele fice ale Lui Dumnezeu sunt naturale au frumusete aparte si nu au nevoie sa se macheaze, sa se penseze ,sa se tunda.
    Unde-i smerenia fetelor…. in farduri si vopsele??!!!
    De ce va ingrijorati ,ca sunteti urate si nu va place diavolul si va ungeti cu unsoare de caine si sobolani si va dati cu toate chimicalele pe fata si corp domnisoarelor” cica …crestine „.
    Vai de crestinatatea voastra si ce va invata pastorii si barbatii pofticiosi.
    ca aratati la 18 ani mai batrane cum arata bunica la 60 de ani si care se spala numai cu apa rece pe fata .

  3. daniela // 7 ianuarie 2011 la 19:46 //

    nu e adevarat ca numai uratele se machiaza monica….trebuie sa fii ingrijita….nu exagerat bineinteles dar nici neingrijita….

  4. Argumentele autorului, biblice de altfel, mi-au prins bine. Interesant. Nu ştiam aşa multe.. O fi şi ideea doamnei monica, una bună, dar la ce folos când nu e prezentată în dragoste? Isus iubeşte, iar Duhul învaţă..
    mai ţineţi minte? „Nici Eu nu te osandesc. Du-te, si sa nu mai pacatuiesti.” Ioan 8:11.

    Domnul cu voi!

  5. Monica draga,cred ca exagerezi putin.Orice femeie trebuie sa placa intai Domnului si apoi sotului ei,daca il are.Si ca sa ramai placuta si sotului pe care Domnul ti la dat,ai nevoie sau ar trebui sa te ingrijesti.Clar,in limitele crestine,adica cu bun simt si simplitate.Nu cred ca cine se ingrijeste nu este smerita,sau cum zici tu.Fiecare cu incredintarea pe care o are de la Duhul Sfant,Domnul sa ne binecuvinteze pe toti cu intelepciune!

  6. monica nu mai da dume ca nu are nici o legatura modernismul cu ce spui tu…

  7. DOMNU ISUS CARE TE IUBESTE SA ITI DEA INTELEPCIUNE…eu vreau ca sotia mea sa arate bine…in orice domeniu…inca nu sunth insurat:)dar nu vreau nici cum a prezentat sora monica …problemae alta sora …CUM PUTEM SA AJUTAM …NUMA DAM CA BADARANI apoi vine vorba de castigat suflete….te iubesc in NUMELE CREATORULUI DUMNEZEU

  8. monica….nu sunt de acord cu ceea ce spui tu..eu nu ma machez desi inainte o faceam destul de des cand eram inca in,, lume,,.totul depinde de pers care se machiaza daca se mandreste si mai stiu ce alceva..nu e bine!sa nu se macheze!dar sa nu te tunzi si sa te pensezi?de ce?…..asta e parerea mea.Domnul Isus sa ne lumineze pe toti sa facem numai ce e placut inaintea Lui!

  9. Margea Florin // 9 ianuarie 2011 la 22:25 //

    Dumnezeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea sa , daca ne trebuia ceva in plus ne-a fi spus , deci EL ne vrea asa cum suntem , nu sa ne ascundem dupa mască, daca ne uitam la farduri şi vrem ca prietenele, sotiile noastre sa arate bine sar putea sa ne trezim doar cu carcasa . Deci ganditi care e scopul vieti acesteia.. E normal sa fii ingrijită însă nu fardata , deci a te farda si a te îngriji nu e tot una ….luaţi aminte şi nu faceţi confuzi… Timpul e aproape trecut , asaca noi trebe sa stam in veghe nu sa ne fardam că s-ar putea sa ramaneti cu fardurile.

  10. Elisabeta Gratiana R. // 9 ianuarie 2011 la 23:24 //

    Acest articol nu cred că se potrivește cu numele acestui sait.
    Din nefericire spiritul acestui articol încurajează imoralitatea chiar în biserică. Sunt deja prea multe biserici așa zis moderne unde fetele și femeile sunt fardate excesiv ca niște curve, poartă bijuterii de prost gust din lemn, sticla sau plastic precum și haine indecente.
    Machiaj=fals, minciună, pofta ochilor, mândrie, gâdilarea firii vechi, deșertaciune.
    Protezele sunt bune doar pt. persoanele infirme.

  11. Florin si Elisabeta se pare ca nu puteti face distinctia intre ingrijire in limitele crestine si machiaj strident.Unde e de fapt limita?O crema pt hidratare avem voie sa folosim,daca am tenul uscat?Sau daca sunt mioapa nu am voie sa port ochelari?Ca daca port nu mai sunt asa cum ma lasat Domnul!?Sau sa imi tai unghiile?Sau parul?Hmm..,voi ziceti ca cine se ingrijeste,este o depravata si cu asta va ramane.Nu cred ca puteti voi afirma lucrul asta,asta suna a judecata.Nu intelegeti ca nimeni nu vorbeste aici de machiaje stridente,ci de ingrijirea pe care ar trebui sa si-o acorde fiecare femeie.Nu confundati lucrurile.Nu suntem nici unu cum ar trebui,sa fim sinceri,deci sa ne straduim sa fim!

  12. Margea Florin // 10 ianuarie 2011 la 21:51 //

    Alina cred ca am vorbit destul de clar de diferenta dintre ingrijire şi fardare, dacă ai tenul uscat de ce nu ai credinţa în Dumnezeu ca El să ti-l rehidrateze EL care ne-a creiat Cel care ştie totul s-au adevenit Dumnezeu prea mic pentru noi , s-au prea demodat, aşa îl facem noi El nu este aşa . tu sti ce conţine crema hidratantă ? otrava pentru faţă? Iţi recomand ei ceva propolis îţi face faţa să strălucească şi nici ten uscat no să mai ai şi e natural creiat de albine lăsat de Dumnezeu , dar noi nu mai stim ce e bun , crema de la avon e otravă , Dumnezeu să ne ajute să ne trezim . să şti că dacă miroase bine nu înseamna că e şi bun . oooo de n-eam înţelepţi.

  13. Florin,sincer,ma faci sa rad:)ne impiedicam de atatea lucruri minore,incat uitam de cele care conteaza cu adevarat!Domnul ma iubeste si pe mine care folosesc o crema hidratanta dimineata si seara(apropo nu de la avon) la fel ca si pe tine care folosesti poate propolis.Sau poate ar trebui sa renunt si la ochelari ca altfel nu sunt pe placul Domnului,nu?Ca daca luam lucrurile asa,si ochelarii sunt egali cu crema!?Mantuirea nu cred ca atarna de lucrurile astea,ci de inima si de viata noastra!Si am multe lucruri mult mai importante pt care e nevoie sa ma rog decat pt tenul meu uscat.Caci pt el Domnul mi-a lasat o intelepciune pe care pot sa o folosesc dandu-ma cu o crema.Cine considera ca e pacat, sa nu se ingrijeasca,sau sa nu se fardeze,cum zici tu,iar cine are nevoie sa o faca,sa o faca cu simplitate si bun simt!

  14. cei care sunte-ti conservatori mai luati o gura de aer ,,,,,alti mor nemantuiti si voi va luati de farduri si imbracaminte …fapte nu vorbe ….tukava ….sa te vad elisabeta sau altu care tot condamna….dupa un an de africa sau india cum vei reactiona ….va tuk ,,,,dar si pocaiti-va

  15. TINE-TI MINTE PASAJUL DIN BIBLIE unde vine maria magdalena si ii unge capu cu mir de alabastru (parfum)…..ce parre aveti voi?

  16. Margea Florin // 11 ianuarie 2011 la 23:35 //

    sora draga ochelari iti servesc la ceva insa crema nu cred , din punct de vedere stintific crema acea contine niste componenti nocivi pt fata oricare ar fi ea pentruca nu semai produce nimic natural pacatul in sine nu e ae farda ci a da cu otrava pe tine… nu vreau sa ne certam dar efectiv crema nu inbunatateste ci efectiv imbatraneste pielea …

  17. Margea Florin // 11 ianuarie 2011 la 23:38 //

    imi pare teles ceia ce am vrut eu sa spun daca te dai cu o crema ce pacat sa fie dar gandestete era vorba de fardat , culori pe la ochi de toate felurile, sprancene smulse peste masura , rujuri de nu mai ai ce pupa, obraji plini de pudra de zici ca pupi praf , cemai pupi o masca

  18. Margea Florin // 11 ianuarie 2011 la 23:39 //

    imi pare rau ca nai inteles ……………………asta am vrut sa spun

  19. Tocmai Florin,asta e problema ca tu nu ai inteles,nimeni nu vorbea de fardat in sensul in care zici tu.Era vorba de altceva.Am putea discuta pe tema asta mult si bine.Eu o sa folosesc in continuare crema mea zilnica,fara otrava,cum zici tu,iar tu,faci cum crezi tu ca e mai bine.Daca ai o sotie sau in viitor,cred ca ai prefera totusi sa se ingrijeasca,e destul de neplacut sa stai langa un om care nu are grija de el.Har si pace!!

  20. acum ai zis ..pe inteles brv

  21. Elisabeta Gratiana R. // 12 ianuarie 2011 la 16:55 //

    Spurgeon spunea că ce e bun pt. gâsca e bun și pt. gâscan.
    Câți bărbați folosesc cosmetice femeiești gen creme pt. hidratare ?
    (Probabil tot atâția câte femei fol. aftershave !)
    Și pt. a preveni spiritul de contrazicere de pe net adaug că sunt lucruri totuși specifice femeilor cât și bărbaților (ex. îmbrăcămintea).
    Da, eu sunt conservatoare pt. că mă silesc să trăisc în sfințenie.
    Faptul că Maria a făcut acea (supărătoare pt. ucenici) rispă de mir arată bogăția ei de dragoste și recunoștință pt. Isus care i-a înviat+vindecat fratele (și nu numai). Cu acea ocazie Dl. Isus a promovat gestul, nu industria cosmeticelor! Nu cred că este cazul să vorbim despre igena din acele vremi cât timp și în zilele noastre pt. f. mulți nu s-a inventat apa caldă curentă.
    Chiar și soțul meu folosește parfum, dar cu discreție și după obiceiul bun de a se spăla mai întăi. Trebuie să impresionăm lumea doar prin lucruri bune.
    Hai să impresionăm ca Maria pe dl. Isus cu frumusețea inimii !

  22. Ce mai tîmpenii…

  23. Margea Florin // 13 ianuarie 2011 la 16:48 //

    Andrei Cristea, tu zici ca sunt tampenii, dar sunt lucruri reale, oameni acum cauta mai mult cum sa se imbrace cum sa arate, au uitat de Dumnezeu, multi si multe pierd timp valoros la machiat……. surorile astea de mai sus nu inteleg deloc nimic …. a te ingriji e normal doar te speli nu stai sa mirosi te aranjezi , te tunzi, normal cati faci igiena corporala, dar cand asta pune stapanire pe tine sa te dai cu tot felul de creme nu mai e normal. Sora mea Alina cred ca tu nu ai inteles textul, eu zic sa l mai citesti o data, caci vei vedea ca despre fardat se vorbeste, farduri pentru pleoape, rujuri etc . nu era vorba de ingrijit deci nu ocoli subiectul discutiei, aven o tema „ai dreptul fetele crestine sa se maghieze?” deci citeste te rog si apoi zimi ce nu am inteles.

  24. Lasa Florin,nu afirma tu despre altii ca nu inteleg nimic.Preocupa-te de propria viata si pocainta.Eu ma preocup de a mea!

  25. Margea Florin // 14 ianuarie 2011 la 16:26 //

    asa sa fie sora dar no articolul era despre fardat nu despre ingrijit

  26. Oameni buni ,pocaiti-va ,ca traim vremurile sfarsitului,adica venirea Domnului ISUS este mai aproape decat cred unii,pocainta si smerenia pe care o cere ISUS este fara farduri si machiaje ,operatiile estetice il dezonoreaza pe CREATOR ,si acestea sunt nu opertatii estetice cum cred uni ci operatiuni estetice .Acestea vin de la satana care aduce nemultumire in inimile noastre fata de CREATOR

  27. Am ras de m-am tavalit pe jos =))

  28. Psalmul 139:14 spune: Te laud că Sunt o făptură aşa de minunată. Minunate Sunt lucrările Tale, şi ce bine vede sufletul meu lucrul acesta!

    Fetele care se machiază pot să spună din toată inima versetul acesta fără a fi machiate? Mă cam îndoiesc! Ori de aceea se machiază pentru că consideră că Domnul nu le-a făcut nişte „făpturi minunate”! Dacă Domnul ne-a creat asa, înseamnă că aşa a vrut să ne aibă! El ne iubeşte aşa cum suntem! E adevărat că trebuie să fim îngrijiţi, trupul nostru este Templul Duhului Sfant (1 Corinteni 6:19 Nu ştiţi că trupul vostru este Templul Duhului Sfânt, care locuieşte în voi, şi pe care L-aţi primit de la Dumnezeu? Şi că voi nu Sunteţi ai voştri?) şi El nu locuieşte în mizerie, dar nici în „improvizaţiile” oamenilor care doresc să-şi vândă marfa!

  29. VDFilip // 15 ianuarie 2011 la 6:17 //

    Io zic asa: fetele au dreptul sa se macheze la fel cum au dreptul sa mearga in rai ori in iad, la fel cum au dreptul sa-si pastreze constiinta treaza si nepatata ori sa o execute. Cunoastem cele 2 laturi cu totii: stii sa faci un bine si nu il faci, ai savarsit un pacat, iar cealalta, tot ce ti se pare ca este pacat sa nu faci. Intre cele 2 laturi este loc de o nuanta puternica „sa umbli smerit cu Dumnezeul tau”. Doamne ajuta la asta, ca de s-a spus asa, inseamna ca are un rost. Nu doar fetele, mai binezis tineretul este blocat tot mai tare in umblare. Sa fie de vina oare pacatul ca infasoara atat de lesne, ori ca are multe fetze pe care le subestimam?!

  30. HORATIU-LUCIAN // 15 ianuarie 2011 la 15:58 //

    shalom…este bun exemplul lui ESTER,dar ma intreb de ce nu se face tot ceea ce a facut Ester,totusi si IZABELA O facea si totusi una a legat alta astfel incat ea s.a indepartat de Dumnezeu si astfel a ajuns de a omorat prorocii din ISRAEL,(si sfarsitul ei a foaste crunt si dureros ,oribil)de ce?ptr ca o usa deschide alte usi……punandu-ti machiaj ..acesta este inca un semn in plus ca nastera din nou nu s-a produs una este sa iti pui undelemn,vedeti este undelemn de masline de etc,,,,dar nu ca sa arati ca si cum a fi bolnava de nu stiu ce boala ……BIBLIA SPUNE:FUGI DE TOT CE TI SE PARE CA ESTE RAU….dar azi tot ceea ce este normal este imbratisat ca anormal,si tot ceea ce este anormal este privit ca normal.UNA este sa iti pui undelemn pe fata si alta este sa iti pui o masca a machiajului?si in fond de ce treb sa se faca …aceasta este o cartire directa ,o nemultumire directa la adresa lui DUMNEZEU,nefiind deacord cu ceea ce DUMEZEU te-a inzestrat si te-a creat

  31. un templu SFANT SA-MI FIE INIMA

  32. Nu putem sa cerem tinerelor sa umble ca noi cele mai in varsta.Dar trebuie sa fie o diferenta intre ele si cele ce nu cunosc pe Dumnezeu.

  33. francisc // 18 ianuarie 2011 la 13:59 //

    monica.. are dreptate si aceasta dreptate este lumina din DUMNEZEU .
    …LUMINA ESTE FOARTE RARA ……
    NU TOTI SINT LUMINATI
    SI VORBESTI DIN………………. INTUNERIC CAND AI INIMA INGREUIATA DE PACAT……….

  34. Mai oameni buni,sau frati si surori.Fetele sa se macheze?Bunul simt se deterioreaza.”La inceput n-a fost asa…”spunea Isus odata.Iti dai cu parfum,deodorant,dar cu ruj rimel,exagerati.O sa ajungem ca Americanii „crestini”.Cercei si alte.Normal ca nu e bine sa te machezi…Fiti binecuvantati cu devotament pentru Hristos si intelepciune in traire

  35. ce intrebare ???? normal ca nuuu

  36. Fetele crestine au voie sa se machieze da Pocaitele nu ca ele nu se machaza

  37. Margea Florin // 27 ianuarie 2011 la 9:59 //

    Dumnezeu sa te binecuvinteze frate Ruben asa este fetele crestine au voie sa se machieze dar fetele pocaite nu

  38. toate gindurile si apoi faptele ies din inima,daca vasul e plin de duh cum ne invata Scriptura tot ceea ce vom face cita vreme sintem in calatorie pe pamint il va onora pe IUBITUL nostru ISUS. fiti binecuvinta ti de D l si veghea ti sa pastra ti pacea LUI HRISTOS.

  39. Remus // 1 martie 2011 la 0:06 //

    Dumnezeu nu doreste sa umbli pe strada cu o fata vopsita ci, cu o fata naturala asa cum te-a creeat. Ai o fata frumoasa? Las-o asa cum ti-a creeat-o Dumnezeu. Ai o fata mai putin frumoasa ? Las-o deasemenea asa cum ti-a creeat-o Dumnezeu. Nu cauta tu sa corectezi sau sa imbunatatesti lucrarea lui Dumnezeu caci, asta se numeste ” desconsiderarea Creatorului”.

  40. Debora // 2 martie 2011 la 0:29 //

    ,,CE FRUMOSI ITI SUNT OBRAJII IN MIJLOCUL LANTISOARELOR DE LA GAT SI CE FRUMOS ITI ESTE GATUL IN MIJLOCUL SIRURILOR DE MARGARITARE ,,
    CANTAREA CANTARILOR CAP 1 :10

    9. Închinaţi-vă înaintea Domnului îmbrăcaţi cu podoabe sfinte, tremuraţi înaintea Lui, toţi locuitorii pământului!

    „Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ceea ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima”1Samuel 16:7
    Nu scrie niciunde in biblie ca este pacat sa te machiezi , in schimb este scrie despre JUDECATA si RAUTATE , cunosc zeci de surori cu batic pe cap dar in inima au numai URA , si sa stiti ca SMERENIA nu STA IN BATIC…ce bine ca Dumnzeu nu este ca si noi oamenii , ca atunci nimeni nu ar primii mantuire ….chestiile astea le zic pt ca am vazut ca niste oameni crestini de pe aici zic cu atatea ura despre fetele care se machiaza asemanandu-le cu , CURVELE … sa stiti ca si pt Curve a murit Hristos ….hai sa nu mai facem pe sfintii si sa ne pregatim fiecare in dreptul nostru sa fim curati si sfinti, nu sa avem grija de altii …
    Cine nu-si iubeste aproapele nu il iubeste nici pe Dumnezeu.
    Fiti binecuvantati fratilor !

  41. ESTE IN BIBLIE UN EXEMPLU DESPRE O FEMEIE CARE SE MACHIA ,,,ADICA IZABELA ,, VEDETI CE A PATIT EA ,,,ERA FRUMOASA LA CHIP ,,,,,,SI CRUDA LA INIMA,,,

  42. bwe ela***... // 6 ianuarie 2012 la 19:48 //

    frati surori nu este bn sa te machezi cu tot felul de tampenii trebuie sa fii naturala dumnezeu tea creat dupa chipul sau si daca iti treabuia pleopele colorate ti le facea domnul dar nuti trebuie.am observat ca unii nu fac diferenta dintre machiaj si ingrijire nu sp nimeni sa nu iti ti ungiile si am observat ca si unele comentarii spuneau ca o femeie sa nu se tunda asta asa e sunt deacord.la tuns sar referi scurt ttrebuie sa se faca diferenta dintre capul femeiei si al unui barbat parul este o podoaba pt o femeie.cremele nu sunt bune de nimik credeti voi ca va hidrateaza tenul mai bn te speli cu apa e mult mai bn decat sa te dai cu o crema care iti face rau pielii si o imbatraneste .ASA TEA FACUT ISUS SI NU CRED CA E BN SA VA DATI CU TOT FELUL DE CULORI SI SCLIPICI PE FATA. domnul sa va ajute sa faceti doar ce e bn si sa mergeti mereu pe drumul cel bun.

  43. -De fapt intrebarea nu-i DA/ NU,ci CAT ? Ca si medicamentele (cu care-s surori..vitrege!) cosmeticele, folosite CORECT, au un efect…corectiv, benefic; In exces incep neplacerile…Problema e:-care-i ,,hotarul„ce NU trebuie trecut ? CAT? Personal , cred ca ,,hotarul„ este…DECENTA ! Si ne dam usor seama daca am depasit decenta: -depasirea ATRAGE PRIVIRILE ! ok ?

  44. bwe ela***... // 8 ianuarie 2012 la 12:25 //

    frati surori daca voi ziceti ca o femeie trebuie sa foloseasca tot felul de culori pe fata ei bn eu zik ca nu.cand o femeie intra in casa domnului trebuie sa fie frumoasa ingrijita dar nu boita cu tot felul de unsori si chimicale cu culori pena deasupra spruncenelor cu negru pana la urechi si cu tot felul de tunsori deti vine parul in ochii si chiorasti……….voi credeti ca e bn ceea ce fac fetele in ziua de azi sunt si eu tanara si nu ma dau si nu ma voi da cu asemenea otravi pe fata mea sa ma ajute domnul ……….fetelor fondul de ten imbatraneste tenul nu va dati cu asemenea otrava pudra sclipiciul ala cu ce va ajuta nu inteleg deloc doar uratele se machiaza……si spun daca u te crezi o fata frumi dc ti-o ascnzi sub mastile alea si te dai cu toate culorile te smuli in ecces la srancene ……astea nu sunt fete ale domnului Isus………sunt din lume si lucreaza cu cel rau….nu vreau sa mergeti pe o cale gresita si nici eu nu vreau………..suntem tineri si ne dorim distractie…………incercati sa o faceti cu bun simt pt nu doar in biserik esti in fata domnului si oriunde.

  45. CERNAT HORATIU-LUCIAN // 9 ianuarie 2012 la 4:41 //

    este vreun verset sau doua sau trei care indeamna pe partea feminina,sa foloasca machiajul?sunt curios

  46. MaryAnn // 9 ianuarie 2012 la 17:08 //

    Fetele crestine nu au voie sa se machieze pentru ca Dumnezeu este Creator, si creatia Lui este perfecta, daca ar fi vrut sa avem ochii in N culori si sprancenele intr-o anumita forma, obrazi plini de sclipici si buze rosii, roz sau alte nuante ne-ar fi creat asa.

  47. Andreea // 19 martie 2012 la 17:45 //

    Dumnezeu ne-a facut pe toate frumoase..sincer si eu ma machiam zi de zi inainte si ma hraneam toata ziua cu complimentele cu care ma bombarda lumea..dar acum e recesiune, frate!
    Da,in traditia ortodoxa machiajul nu e permis,e mandrie, nici hainele barbatesti treebuie sa mentionez, caci multe fete nu stiu asta.Rochia e mai feminina..
    Frumusetea artificiala e scumpa, dar cea naturala e pe gratis..
    Daca totusi nu te poti dezlipi de machiaj,alege un look natural, cel putin la biserica, macar sa nu faci ispita.De exemplu un fond de ten aplicat fin si o mascara e de multe ori de ajuns.Ok, si un gloss de buze, dar nu la biserica pt ca acolo pupi icoanele si se transfera pe ele..