ARTICOLUL ZILEIEDITORIALE

Binele e mai mare decat raul

Scriem articole, dăm commenturi, vorbim pe stradă, în tramvai sau la muncă si în dorinta noastră de-a ne apropia de Dumnezeu, constatăm că fratii nostrii sunt plini de răutate, iar bisericile noastre sunt pline de lucruri ingrozitoare. Constatam tot mai multe lipsuri si ne dam cu parerea in stanga si dreapta fara sa ne gindim putim la impactul vorbelor noastre. Majoritatea articolelor sunt prin prisma lucrurilor negative din biserica noastra sau despre fratii nostri. Intr-adevar adevarate si reale. Totusi nu pot sa nu ma gandesc la toti acei care intra pe aceste site-uri pentru a se intari in credinta si pentru a-si linisti sufletul. Probabil ca unii chiar nu au nici o treaba cu pocainta dar oare ce parere isi fac aceste persoane despre bisericile noastre, sau despre fratii nostri? Daca noi cei din interior vedem doar lucrurile negative, ei ce sa mai zica? Pentru ce sa mearga intr-o biserica care este atat de imperfecta, pentru ce sa se pocaiasca, daca fratii sunt plini de rautate si frustrare? Oare ce lumina suntem noi pentru cei nemantuiti, ce exemplu dam celor din lume? Cred ca ar cam fi timpul sa ne oprim din constatari negative si sa dam mai multa importanta lucrurilor pozitive din biserica si fratilor care sunt cu adevarat frati in Domnul. Da, recunosc ca sunt multe imperfectiuni intre noi, dar afirm cu tarie ca binele este mai mult decat raul. De fiecare data cind sunt prezent la Casa de Rugaciune simt prezenta Domnului. Nu este data sa nu simt ca un pic din predica este strict pentru mine. Iar cantarile parca sunt o dedicatie speciala pentru sufletul meu. Acolo in Casa de Rugaciune simt ca niciun rau nu ma poate atinge si ca nici o suferinta nu este prea mare. Vin acasa si parca pacea Domnului ma insoteste pretutindeni. Imi place sa ma salut cu fratii mei cu pace si Domnul sa te binecuvinteze, chiar daca ochii sunt atintiti asupra noastra. Ma bucur ca un copil atunci cand aud cum lucreaza Domnul in viata celor din jurul meu.

Pentru asta m-am intors la Domnul si am promis Domnului sa vorbesc oamenilor despre ceea ce a facut in viata mea. Biblia ne spune sa ne intarim unii pe altii nicidecum sa ne criticam si sa ne contrazicem pentrut orice. Imi doresc ca pe viitor sa va spun numai de minunile pe care le face Domnul intre noi, iar constatarile sa ramane pentru mine la modul personal. Cu siguranta ca Domnul a facut multe minuni si in viata voastra. Nu este pacat sa ramana ascunse, ginditi-va ce bine va prinde cate o marturie cand sunteti slabi sau descurajati. Raul este printre noi, dar vorbind mai mult de el decat de bine nu facem decat sa dam slava celui rau. Vorbiti-va de bine unii pe altii, intariti-va si fiti credinciosi. Binele este mai mult decit tot raul la un loc.

Trimite si altora linkul acestui articol:

Editorial scris de Marin Somai© www.crestintotal.ro

Citeste mai multe editoriale de Marin Somai, Te astept in fiecare Joi


Banner sbro.ro/

Banner http://www.kerigma.ro/01.05.2010 Banner http://www.liferomania.ro15.03.2011 Banner complex-turistic-puiu.ro/31.12.2010

Related Articles

5 Comments

  1. Asa este ,de multe ori vorbim fara sa gindim si devenim o pricina de poticnire pt cei din jurul nostru.Sint multe aspecte negative insa si eu cred ca binele e mai mult decit raul.Trebuie sa raspindim lumina in jurul nostru nu critici si negativism.Domnul sa ne ajute pe totoi sa promovam evanghelia nu critici,iar vorba noastra sa fie plina de intelepciune,care sa zidesca si intareasca,nu sa amageasca sau sa demoralizeze.Fiti binecuvintati si intelepti.

  2. Ai perfecta dreptate.De multe ori cand citeam despre elemente negative din biserica,mi se strangea inima,gandindu-ma ce exemplu mai suntem si noi pentru cei pe care vrem sa-i castigam pentru Hristos?Noi trebuie sa biruim raul prin bine.Dumnezeu ne da o porunca:,,sa ne iubim unii pe altii,cum ne-a iubit El,,Noi trebuie sa iertam pe cei care gresesc si sa ne rugam pentru ei,,.Dragostea neste indelung rabdatoare ,este plina de bunatate :dragostea nu pizmuieste:dragostea nu se lauda,nu se umfla de mandrie,nu se poarta necuviincios,nu cauta folosul sau nu se manie,nu se gandeste la rau,acopera totul,crede totul,nadajduieste totul,sufera totul.,,Sunt atatea lucruri bune despre care merita sa vorbim.Dumnezeu lucreaza in mijlocul nostru.El ne raspunde la multe din rugaciunile noastre.De aceea haideti sa avem o atitudine pozitiva,avand privirile atintite spre eternitate,rugandu-ne pentru cei ce gresesc ca Dumnezeu sa-i cresca,si sa devina maturi spirituali.Sa cunoastem care este voia lui Dumnezeu si sa crestem in fapte bune.

  3. Un articol binevenit. Pentru că în ultima perioadă parcă nu eram pe un site creştin, să simt bucurie şi optimism (caracteristice unui creştin), ci parcă totul era gri şi întunecos ca o zi ploioasă şi rece de toamnă. Cu toţii ştim cum e lumea care în care trăim, de aceea haideţi să facem să fie numai primăvară!

  4. In loc sa fim o lumina calauzitoare am devenit judecatori si perfecti.Ar fi bine sa ne pocaim si sa ne intarim unii pe altii,sa ne acceptam si sa nu ne mai judecam.Doamne ajuta-ne.

  5. Va multumesc pt intelegere.Impreuna putem sa ne intarim si sa avem un suflet curat si plin de incredere.Doamne ajuta-ne sa zidim in fiecare zi un suflet si fereste-ne de demolari si demolatori sufletesti.

Lasă un răspuns

Back to top button
%d blogeri au apreciat: