Anunțuri
ULTIMELE STIRI

Cum fac unii pocaitii rost de bani (20 Mar 2010 )

Ca banu-i “ochiul dracului” o stim cu totii, am simtit-o uneori pe pielea noastra. Ca pocainta ne invata ca “iubirea de bani e radacina tuturor relelor ” o stim, deasemenea, prea bine. Dar ce facem cand, in calitate de pocaiti, putem castiga usor si rapid o suma importanta de bani? Aici e buba… Unii pocaiti se apuca sa vanda cladirile bisericilor - ca Biserica nu poate fi vanduta niciodata – prin tot felul de smecherii, de-ti vine sa-ti faci o cruce mare cand auzi pana unde ii poate duce capul. Altii vand proprietatile mobile si imobile ale bisericilor, pentru a-si insusi castigul cu care-si vor rezerva un loc garantat langa talpa iadului. Garantat 100% ! Alti frati pocaiti canta “cantarile Domnului” (cica!)  prin fata hipermarketurilor din Suedia si Norvegia, asteptand sa li se umple palaria,  in timp ce femeile lor, cu copiii mici in brate, cer de mila … tot in Numele Domnului. Sa fie primit! Alti “frati” s-au apucat de afaceri destepte si trag tepe naivilor de prin Spania si Anglia care cred ca daca individul are Biblia in geanta, iar in masina asculta Speranta si Rugul Aprins o sa-i si plateasca corect. Altii sustin predici lacrimogene, cu prezentare in Power Point a unor sate sarace, in care

nu au fost niciodata, si storc portofelele celor din America, carora li se spune ca trebuie sa dea pentru lucrarea Domnului, ca daca nu … you will lose your blessings.

Alti pocaiti, mai isteti, joaca la Euro Bingo, iar altii se roaga de zor sa le descopere Domnul numerele magice de la 6 din 49. Daca ai credinta, orice e posibil, nu?!

Altii fac camatarie,  sau, pardon,  mai bine zis, fac speculatii financiare, inginerii financiare. Suna mai bine, nu?

Altii isi deschid “firme”, la negru, pacalesc Statul … apoi Statul ii pacaleste pe ei, si se invart in hora minciunii si a inselatoriei pana li se aprind calcaiele. Cand dau de greu ne trimit biletele in fata, ca sa ne rugam Domnului sa-i izbaveasca de necazul care a venit peste ei.

Altii … Dumnezeu mai stie ce fac.

Dar unii pocaiti au norocul sa ajunga si la Dansez pentru tine. Stefan Bamboi a castigat, la ultima editie a emisiunii “Dansez pentru tine”,  locul trei si un premiu de 15.000 de Euro si a devenit, probabil, un deschizator de drumuri pentru alti  ”artisti” pocaiti care vor sa castige bani frumosi la emisiunea Dansez pentru tine. Sa fie sanatosi!

Mare belea e banul asta!

sursa: penticostalul.wordpress.com

Anunțuri
Banner filme Banner http://speranta.ro/
Despre ADMIN (17911 articole)
Nu va ingrijoarti,dar,de ziua de maine; caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi. Ajunge zilei necazul ei

16 comentarii la Cum fac unii pocaitii rost de bani (20 Mar 2010 )

  1. monica // 21 Martie 2010 la 6:54 //

    Nu am mai auzit asa ceva, dar daca si voi credeti ca toti care vin in biserica sunt pocaiti inseamna ca nu-i cunoasteti pe pocaiti,eu stiu pocaiti care au renuntat la viata lor proprie pentru a-si ajuta semenii si au impartit banii si-au dat casele sa fie biserici ai Domnului,multi inca sufera pentru semenii lor si se roaga si postesc in lant de rugaciuni,dar trebuie ca cel pentru care faci aceste lucruri sa fie pocait de ex,daca i-a luat foc casa sau are o boala si fam grea,eu una nu as ajuta pe x sau y daca are masina,celular,haine scumpe casa si-au risipit bani prin cluburi si afaceri,ca uni ca ei vin si apeleaza la pocaiti ca na pocaitu trebuie sa ii ajute pe toti ca noi trebuie sa fim buni cu toata lumea,suntem noi pocaiti dar nici prosti nu suntem,asa ca ,aveti grija pe cine ajutati frati sfinti ca nu toti merita,cercetati toate lucrurile si intrajutorati sfinti in Hristos.Domnul sa va deschida ochii sa vedeti si mana sa-i ajutati!

  2. mi-e frica de Domnul sa comentez asa ceva fie cum o fii (pocaitii),totusi sunt fratii nostrii,iar Hristos a murit si pt ei si stie cel mai bine ce se va intampla cu ei si Rodul lor…ei vor platii aspru pt faptele lor fiecare de fapt.. Haideti sa nu ne mai uitam la altii ce fac,ci mai degraba la inimile noastre,ca doar asta este cel mai important… Domnul ISUS sa va binecuvanteze pe totii!!!!.
    NU UITA!!!! rai si buni cu totii vom trebuii sa dam socoteala pt fiecare cu vant rostit,daramite pt fapta rea!!! domnul sa aibe mila de noi! amin

  3. petretchi // 22 Martie 2010 la 20:04 //

    Eu nu cred asa ceva eu am conuscut baptisti si penticostali si sant oameni foarte buni si ajute saraci si bolnavi Eu sant ortodoxsa dar la noi sant oameni foarte rai nu ajute pe nimeni sate vada an drum ca mori de foame sau de boala nu te ajute dar pocaiti ajuta pe saraci si bolnavi eu nu cred ca fac ei afaceri sai ceva rau

  4. buni.flori // 24 Martie 2010 la 0:27 //

    Dragul meu frate ‘sora sau om a lui Dumnezeu nu stiu cum sa ti spun nu vreau sa te jignesc’e bun articolul tau care lai scris ‘este bine cum gindesti caci si lui Dumnezeu ai plac astfel de oameni care spun pacatului pacat.Lui Dumnezeu ai plac oamenii care spun raului rau si binelui bine sa fim niste oameni pocaiti nu sa avem doar o religie .Eu ce vreau sati zic caci e posibil sa ai dreptate in tot ceea ce ai scris ‘tot asa cum poate fi posibil sa fie si astfel de oameni dar eu nu pot sa le spun pocaiti’chiar daca au o religie .Intr un om pocait trebuie sa se vada ceva si acel ceva este ISUS CRISTOS chiar daca mai greseste caci nu este om perfect pe pamint dar cred caci nu ar face asa ceva ma refer la oameni pocaiti nu la oameni care au o religie fie ori ce fel de religie penticostal ‘baptist sau o alta religie Deci eu imi spun parerea mea .Iar in Cuvintul Domnului se spune :Matei:7 1 _2 Nu judecati ,ca sa nu fiti judecati .Ca cu ce judecata judecati ,veti fi judecati ,si cu ce masura masurati ,vi se va masura .Luca;6 37 Nu judecati ,si nu veti fi judecati ;nu osinditi ,si nu veti fi osinditi;iertati ,si vi sr va ierta .Iar la Romani 14:10Dar pentruce judeci tu pe fratele tau? Sau pentruce dispretuiesti tu pe fratele tau? Caci toti ne vom infatisa inaintea scaunului de judecata al lui Hristos 11 Fiinca este scris :Pe viata Mea Ma jur ,zice Domnul ,ca orice genunghi se va pleca inaintea Mea ,si orice limba va da slava lui Dumnezeu ,12 Asa ca fiecare din noi are sa dea socoteala despre sine insusi lui Dumnezeu. Noi ce trebuie sa facem cind vedem astfel de oameni sa incercam sa ne rugam pentru ei sa _L rugam pe bunul Dumnezeu sa _i lumineze sa vada ce trebuie sa faca Domnu Dumnezeu sa fie cu toti alesi LUI sa le dea intelepciune si putere sa traiasca in Lumina si Adevar care este ISUS CRISTOS

    a

  5. Margea Gheorghe Florin // 24 Martie 2010 la 10:25 //

    Dumnezeu sa te binecuvinteze fratele meu

    Cum sa ne fie frica sa comentam aceste lucruri noi suntem oameni ai adevarului ,daca Dumnezeu e cu noi cine e impotriva noastra? fratilor haideti sa spunem lucrurilor pe nume de ce sa ii ascundem pe cei ce fac astfelel de lucruri ,noi nu suntem oameni ai religiilor noi suntem oameni ai lui Dumnezeu (sa piara azi toti cei ce fac astfel de lucruri )
    Dumnezeu sa ne intareasaca sa putem sa facem voia lui orice ar veni sa fim gata pentru El in orice moment Moartea nu ne inspaimanta nu ne e frica de ea tinta noastra e golgota sa strabatem pan a ea…Amin

  6. camelia 33 ani // 25 Martie 2010 la 4:11 //

    nu sunt intrutotul de acord…ce ma doare ca d c e imp ca este sau nu pocait’
    te referi la adventist’?SUNT ORTODOXA SI NU VAD CARE E PROBLEMA …PUTEM FI RAI IN ORICARE RELIGIE…NU CASHUNA PE AIA…CA TOTI SUNTEM BUNI SI RAI…TOTI SUNTEM INGERI SI DEMONI..IMPORTANT PE MINE SI SOTUL MEU SA DESCHIDEM PORTZII CU FAPTE BUNE SI NU CU rele,,,….in fiecare seara regret daca fac ceva necuvincios….ca de…traim in lumea diavolului…unde fara bani….nici sa iti cauti sanatatea…nu poti sau nu?

    ¿

  7. Margea Gheorghe Florin // 25 Martie 2010 la 22:44 //

    Camelia draga nu traim in lumea lui satana o fi el aici deoare ce a fost aruncat din cer in imprejurimile pamantului (dar asta a fost voia lui Dumnezeu) nu uita ca totul e in mana Lui
    psalmu 37 cu 25 ” n am vazit pe cel neprihanit parasit nici pe urmasi lui cersindusi painea”
    Religia nu are nici o valoare iata care e religia adevarata Epistola lui Iacov cap. 1 cu versetul 27 .” religiunea curata si neantinata ,inaintea lui Dumnezeu ,Tatal nostru, este sa cercetam pe orfan si pe vaduva in necazurile lor si sa ne pazim neintinati de lume.
    Cuvantul Pocait provine din grecescul metanoia=schimbare a gandiri (intors la Dumnezeu) deci a fi pocait nu inseamna afi : (ii iau in ordinea aparitiei ) baptist (de la botezul lui Ioan),penticostal (de la pogorarea Duhului Sfant) ,catolici (primele doua unite),ortodoxi (despartire din catolici)aceste religi nu au nici o valoare toate unite da pentru ca toti avem nevoie sa fim baptisti , penticostali , catolici si ortodoxi.
    Sora draga ( eu le spun la toti frati desi am fost criticat pentru asta) Dumnezeu sa te binecuvinteze cu intelepciune de sus ..

  8. elena -claudia // 26 Martie 2010 la 10:15 //

    ADEVARAT articol , insa cu un lucru nu sunt deacorde POCAINTA nu este CINEVA ci este CEVA , o stare , deci……………ei nu sunt pocaiti

  9. Pace ce sa zic traim vremurile din urma Domnul sa ne ajute sa fim cum trebuie si se va vedea adevarata pocainta spune biblia caci dupa roade iti veti cunoaste care sunt copii Domnului sunt si pocaiti care alerga dupa bogatie eu am intalniti asa ceva si daca ajuta pe cineva scoate ochii rar sunt cei care daruieste din toata inima biblia spune ca Domnul iarta si a iertat : Alti pocaiti, mai isteti, joaca la Euro Bingo, iar altii se roaga de zor sa le descopere Domnul numerele magice de la 6 din 49. Daca ai credinta, orice e posibil, nu?! dar eu nu judec caci judecata e al Domnului vizitati si site meu http://credintadreapta.ucoz.com si dati cu parerea de site daca doriti sa vb cu mine surorile las id meu de mes naomi.elena fiecare vom fi trasi la raspundere inaintea Domnului

  10. http://www.usaharului.net aici veti avea predici.m3 ce doriti voi ca sa va apropie de Dumnezeu fiti binecv

  11. Nascut pentru cer // 9 Iulie 2010 la 21:10 //

    D-zeu ne-a dat intelepciune sa stim pe cine sa ajutam si pe cine nu.
    Iar cat despre cei pocaiti cu numele, e problema lor, viata trece, e scurta si nu merita sa te manjesti cu mizerie.
    D-zeu ne-a creiat cu un scop ,STIU EI SCOPUL CU CARE AU FOST CREATI???

    IL IUBESC PE D-ZEU DIN TOATA INIMA MEA.
    As vrea sa va marturisesc ceva.
    In urma cu multi ani D-zeu a hatarat scurt, sa il i-a pe tatal meu de la noi asa ca mai mult de 10 copii am ramas orfani, iar cel mai mic statea in fund pe atunci.
    D-zeu a lucrat in multe feluri si ne-a aparat, de atunci si pina acum. Toti sintem in biserica 8 dinte noi am incheiat legamant.ceilalti nu au ajuns la varsta potrivita.
    Niciodata mama mea nu sa plins nimanui de lipsuri de cat D-lui si D-l ia purtat de grije, acu 1-2 se ruga ca nu mai avea bani in momentul ala, in timpul rugaciuni a auzit o voce care a zis „BANCA MEA NU SE VA INCHIDE NICIODATA PT TINE, DE AZI SE VA DESCHIDE SI MAI LARG,„ ca peste cateva zile sa ii faca statul pensia care pina atunsi era de 6 milioane vechi la 18 mil vechi.
    Aici am scris in mare dar D-zeu ne-a binecuvantat de 1000 de ori mai mult, nu numai financiar vorbind ci pur si simplu si-a pus mana peste noi.
    Acum timpul a trecut eram micuta cand D-zeu a ramas singurul meu tata. Acum sunt mare…m-am casatorit am o familie fericita si binecuvantata….si acum am inteles ca toate lucrurile lucreaza impreuna spre binele celor cel iubesc pe D-omnul.
    Fi-ti binecuvantati din abundenta

  12. Dumnezeu in bunatatea sa nu ne obliga sa alegem o cale sau sau alta,aici liberul nostru arbitru functioneaza din plin. Cand facem comentarii si aducem critici ba la un cult ba la altul, nu facem un serviciu bisercii din care facem parte, ci mai de graba un deserviciu. Hai sa-i ponegrim pe pocaiti ca sunt cersetori si hoti (desieu una nu i-am vazut), ca la usa bisericilor ortodoxe sunt o gramada de cersetori,pe ortodosi ca fac pomeni luxoase , la restaurant ca sa-i stie tot satul, hai pe catolici ca au un stat al lor,sau mai bine pe brahmani ca se inchina la vaca care este de mancat.
    Nu mai bine il slavim pe Dumnezeu , care l-a dat pe fiul sau ca cine crede in El sa nu moara ,ci sa aiba viata VESNICA!

  13. Sintem o familie saraca compusa din 6 membri 2 ddulti si 4 copii dintre care unul este bolnav se numeste roxana valentina are 14 ani nu vorbeste nu merge bea apa cu biberonul si maninca pasat ii dam cu lingurita ea sufera de paralizie cerebrala noi va rugam cine are posibilitate oameni cu suflet care ne poate ajuta cu alimente si inbracaminte nu avem lemne pentru foc va rugam sa aduceti o raza de lumina celor 4 copii va las un numar de telefon pentru persoanele care pot sa ne ajute 0249530915 stefan constantin

  14. iordan stelian // 12 Februarie 2011 la 13:43 //

    nu este rau sa te ancrezi an DOMNUL ISUS DAR CE TREBUIE ESTE SA TE ANCREZI DIN TOATA INIMA CINE AL VA CAUTA DIN TOATA INIMA VA VEDEA BINECUVANTARE LUI DUMNEZEU .AN IOV VORBESTE SFANTA SCRIPTURA CA DUMNEZEU A GASITCU CALE SAL ANCERCE PE IOV PENTRU CA TRAIA AN NEPRIHANIREA LUI DUMNEZEU ASA TREBUIE SA TRAIM AN ACESTE VREMURI GRELE AN CREDINTA SI AN NEPRIHANIRE SI SFINTIRE SI ASTFEL VOM VEDE ANPARATIA LUI DUMNEZEU.ACESTE CUVINTE SA VA ANCURAJEZE SI SAL CAUTATI PE BUN UL DUMNEZEU MAI MULT DECAT ACESTE LUCRURI CARE SANT TRECATOARE.DOMNUL ISUS CU VOI TOTI AMIN…

  15. asta cu coarne // 14 Martie 2011 la 16:56 //

    ceea ce e scris mai sus e un pur adevar.. in plus de asta banii se fac pe seama prostilor.. aici intra si bisericile de orice natura… totul este o afacere profitabila; restu sunt doar vorbe… s-a demonstrat stiintific ca traim intr-un multivesrs iar unii inca mai pun botu la basme.. din cauza asta nu ne civilizam.. VOI tineti o intreaga civilizatie pe loc!

  16. asta cu coarne // 14 Martie 2011 la 17:01 //

    si inca ceva… pun pariu ca unii dintre voi nici nu au nici cea mai mica cunostinta de astrologie … oare in ce sistem solar traim?:?

Lasă un răspuns