
Nepotul lui Billy Graham vorbește despre moștenirea lăsată de bunicul său
La numai un an de la moartea lui Billy Graham, nepotul lui, Roy Graham, a vorbit de curând la convenția NRB din Anaheim, California, despre continuarea moștenirii lăsate de bunicul său de a transmite mesajul simplu al transmiterii Evangheliei în toată lumea. Roy a reflectat la iubirea primită de bunicul său și familia acestuia atunci când întreaga lume deplângea pierderea lui Billy Graham în luna februarie a anului trecut. „Încă mă emoționez când mă gândesc la iubirea și respectul arătate de acești oameni față de bunicul meu numai datorită lucrurilor împărtășite de el cu ei. El a transmis mesajul simplu al Evangheliei, iar oamenii au răspuns. Iată că acești oameni și-au amintit tocmai de asta. A fost minunat să asist la acest lucru. Faptul că a trebuit să-mi îngrop bunicul… El a fost ultimul bunic la a cărui înmormântare a trebuit să particip. E un lucru dificil de făcut fiindcă îți dai seama că ai pierdut o întreagă generație. Aceasta a fost cea mai mare cruciadă a sa. Dacă nu mă înșel, cred că înmormântarea bunicului meu a fost urmărită din spatele a cinci milioane de aparate digitale.” Graham a vorbit apoi despre cum tatăl său, Franklin, și fratele său, Will, ajută la ducerea mai departe a moștenirii lăsate de bunicul său, mai ales prin festivaluri biblice recente organizate în Australia și Filipine. „În Australia, am fost în numeroase orașe, ajungând tocmai în Darwin. Când le-a fost adresată invitația de a-L accepta pe Hristos, s-au ridicat o mulțime de oameni care au venit în față. Cam două treimi din cei prezenți s-au ridicat pentru a-L primi pe Hristos pentru prima dată în viață. Apoi, fratele meu a ținut o predică în Filipine, unde 150 000 de oameni au participat la cruciada sa. E cel mai mare eveniment organizat de el până acum. E vorba de foarte mulți oameni! Procentajul celor care L-au acceptat pe Hristos în acea perioadă e mult mai mare față de media pe care o avem de obicei. A fost minunat să vedem cum a lucrat Duhul Sfânt.” În concluzie, Graham a vorbit despre cum consideră tatăl său, Franklin, că ar trebui să continue lucrarea începută de bunicul său. A spus că nu vom schimba nimic, ci vom duce mai departe lucrarea în același mod: vom continua să predicăm Evanghelia până când Domnul se va întoarce acasă. Sursă: GNA