Video: David Platt – Patru „viței de aur” la care suntem tentați să ne închinăm

Patru „viței de aur” la care suntem tentați să ne închinăm. 

Bine, deci n-am citit niciodată cărțile lui David Platt. Și, sincer să spun nu știam despre ce era toată această agitație … până-n seara asta. Nu sunt sigur ce s-a întâmplat, pentru că am venit să „raportez” Conferința  ca un blogger detașat, obiectiv, neparticipant, dar pe când Platt a terminat cu predicarea, Dumnezeu m-a adus pe genunchi, plângând. Vorbirea lui a fost destul de simplă, o predică cu patru puncte, bazată pe Exodul 32, despre capcanele slujirii pastorale, dar m-a îngenuncheat (și eu nu sunt pastor în acest moment al vieții mele). Deci ce s-a întâmplat?

Mai întâi, Platt, un tip simpatic, omul obișnuit, umil, rupt, păcătos și luptător, care se ridică doar cu o Biblie în mână și începe să propovăduiască. David a început mesajul, reamintindu-ne de câteva ori: „Sunt peste capul meu în fiecare domeniu al vieții mele. Viața mea de slujire este plină de atâtea slăbiciuni”. Apoi el a continuat să propovăduiască un mesaj care a fost presarat cu zel profetic, dar iată lucrul uimitor: n-am detectat de loc la el, nici o urmă de mînie sau de îngâmfare. De fapt, la fiecare etapă a mesajului său era pe punctul de a-l da lacrimile. Nu vreau să-l ridic în slăvi, dar acest tip mi-a amintit de un Ieremia al zilelor moderne, exudând sensibilitatea și adevărul dur în același timp.
Acum despre cele patru puncte ale mesajului său. Bazat pe Exodul 32, Platt a identificat patru „viței de aur” ale conducerii noastre (și, din nou, le-a declarat cu o integritate biblică, cu o simplitate de vorbire și cu atât de multă gingășie de inimă încât nu am putut argumenta la nimic din ce a spus) :

Deci, întrebarea pentru noi nu este doar: „Care sunt vițeii de aur în cultura noastră sau în biserica noastră?” Aceasta este prima întrebare pe care trebuie să o întrebăm: „Care sunt vițeii de aur în inima mea și în abordarea mea de a conduce?”

articol de Matt Woodley pentru Christianity Today

Predica la Conventia Bisericilor Baptiste din Oklahoma in 2017

https://rodiagnusdei.wordpress.com/2018/01/13/david-platt-patru-vitei-de-aur-la-care-suntem-tentati-sa-ne-inchinam/

Exit mobile version