

Dumnezeu nu este partinitor si lucreaza cu mana tare in orice natie si situatie, bunatatile Lui nu s-au sfirsit, si sa se intareasca in credinta , vazand schimbarea vietii unui copil al strazii devenit copil al lui Dumnezeu, fiind o marturie vie pentru ceilalti carora a ajuns sa le propovaduiasca Evanghelia. Poate fii si o marturie a familiei noastre, pentru incurajarea si intarirea in credinta a cititorilor. Dumnezeu ne-a chemat in urma cu 2 ani in Arad, eu fiind numit Director la S.C. Constructii Feroviare S.A., conditia conducerii de sus fiind sa ne mutam cu familia aici. Sotia mea si cei 3 copii ai nostri au acceptat cu bucurie mutarea aceasta. Toate au fost bune timp de un an, eram bucurosi de viata crestina atat de intens traita si atentia si grija crestinilor si prietenilor cu care Dumnezeu ne-a inconjurat. Dupa un an, au inceput problemele, si cand au trecut 3 luni, fara sa primim salariul, caci incepusera problemele si restructurarile, la C.F.R., mi-am inaintat demisia, cautand de lucru, participind la interviuri si rugindu-ne la Tatal nostru sa rezolve El problema serviciului si a locuintei. Ne atasasem de Arad, de frati si prieteni, de biserica, simtind impreuna ca aici e locul nostru, desi nu intelegeam nimic din ce se intampla cu noi. Sotia terminase concediul de maternitate, s-a prezentat la Centrul din Prahova, de unde si plecase in concediul acesta si conform legii, ar fi trebuit sa reinceapa, ca Director, caci asa era inainte si ea pusese bazele centrului acesta impreuna cu un coleg al ei de la Orasul Sperantei, un irlandez crestin. Dumnezeu stie de ce, dar aici nu mai era loc pentru cea care pusese atata suflet in aceasta lucrare cu copiii strazii, pentru directoarea Delia Ilie. Nu mai erau bani de salarii , erau probleme, ce mai, mi-au dat lacrimile si mie cand am vazut-o pe sotia mea, directoarea de alta data atat de bucuroasa de ceea ce faceam inainte in acest centru, caci o ajutam si eu, in administratie, plangand in timp ce parasea centrul acesta pe care il condusese 9 ani. Plangeam amindoi, neintelegind ce se intimpla de fapt. In acest timp, Tatal nostru, la care am venit plangand in rugaciun, cu post si umilinta, incercind sa intelegem voia Lui in viata noastra, zambea cu ingaduinta si dupa ce ne-a incercat rabdarea si credinta, cand toti se uitau cu neincredere la noi, Dumnezeu si-a revarsat din plin binecuvintarile Sale asupra noastra si exact asa cum se ruga impreuna cu noi, fiica noastra de 3 anisori, Sara, Tata ne-a dat ,, o casa mare si frumoasa cu o curte multa, un serviciu bun lui tata si paine pe masa si multe bunatati „. Am deschis si Centrul de ingrijire pentru batrani, asa cum ma rugam de 7 ani sa ma ajute Domnul, locatia fiind o vila minunata cu toate dotarile, piscina, gratar, etc., aici in Arad. Atunci am inteles ce mare Dumnezeu avem, si cat de adevarat este cuvantul ca` oricine se increde in El, nu va fii dat de rusine. Am reusit imediat si cu serviciul, intr-adevar un servici bun, la Consiliul Judetean, si iata cum Dumnezeu asculta chiar si rugaciunea unei fetite de 3 anisori, Sara. Sotia mea tanjea dupa prima iubire, copiii strazii, si Tatal nostru, stiind acest lucru, ne-a trimis, prin copiii Lui, un copil al strazii, Nicusor Botan, de la un centru din Buzau, care s-a pocait si este un exemplu de pocainta pentru copiii strazii din Arad. Se ocupa` impreuna cu sotia mea si alte persoane dedicate trup si suflet, de acesti copii ai strazii. Zilele trecute, a selectat 3 tineri dintre cei ce se adapostesc sub pod, in zona garii, pentru a-i trimite la Centrul Crestin din Buzau. Este credincios si simte cu cei ce sufera vitregia vietii. Iata cu cata intelepciune si delicatete, bunatate si intelegere lucreaza Cel ce ne-a creeat, stie si poate totul , numai noi sa fim credinciosi si deplin incrediintati ca toate lucrurile lucreaza impreuna spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu „, slavit sa-I fie numele Sau sfant in veci! Ar mai fii ceva de spus si anume ca atunci cand am ascultat chemarea plina de iubire a Tatalui din cer, de a ma intoarce la El, precum fiul risipitor, si am simtit din plin bucuria mantuirii, primind cu lacrimi de bucurie iertarea Sa, am promis ca voi infiinta cu ajutorul Lui, acest Centru Crestin de Ingrijire, pentru varstnici, parasiti de cei apropiati candva, si daca atunci ma gindeam cu jind la Stefan Cel Mare ca a ctitorit 44 de biserici, acum ma bucur nespus de mult de departamentul Misiune si Constructii Biserici, afiliat Centrului nostru, avand alaturi de noi un slujitor destoinic al Domnului si un frate si prieten deosebit impreuna cu o echipa minunata cu o inzestrare speciala pentru lucrarea Domnului, de propovaduire a Evangheliei si mantuirea celor chemati dupa planul Sau de mantuire a sufletelor. Toate meritele le are Tatal nostru din ceruri, noi nu suntem decat un strop de viata, creeata de El , care vrem sa fim o raza de lumina in intunericul acestei lumi, care sa indrepte spre mantuirea sufletelor pe cei neajutorati. Cu toata dragostea, va doreste binecuvantarea Domnului, Presedintele Consiliului de Administratie al Centrului Crestin de Ingrijire Batrini „Casa Iosana -ARAD”, ing. Gheorghe Ilie.