Interviul saptamanii cu Camelia Milian

CrestinTotal: Pentru inceput va rugam sa ne spuneti cate ceva despre dumneavoastra. De unde sunteti, unde stati, ce vreti dumneavoastra sa afle si lumea… 

Camelia: Va salut cu drag pe toti cei care veti citi aceste randuri si doresc ca Dumnezeu sa va binecuvanteze!

Ma numesc Camelia Semeniuc-Milian, sunt din Timisoara, de la 12 ani am inceput sa cant la vioara in orchestra biserii Elim din Timisoara, si recent in luna Iunie m-am casatorit cu Voia lui Dumnezeu!

Imi place sa Il slujesc pe Dumnezeu cu toata inima mea si sa ma implic in Lucrarea Sa!.In anul 2008 am facut al 2-lea Cd. cu ajutorul lui Dumnezeu la studio Speranta din Cluj, albumul se numeste Eu sunt a Lui… si sper sa fie o mangaiere si o incurajare pentru toti cei care asculta acest nou Cd. 

 

CrestinTotal: Spuneti-mi putin despre cariera dumneavoastra muzicala. De cand ati inceput sa cantati?

Camelia: Muzica este foarte importanta pentru mine, inca de mica de la 4-5 ani am inceput sa cant cu vocea, si chiar  imi aduc aminte cum mama mea ma invata cantari vechi de suflet si mai apoi le cantam in biserica care se afla pe Romulus din Timisoara, unde era pastor Fr. Codreanu, si mai apoi sa facut biserica mare Elim…. unde am inceput in corul de copii apoi in orchestra bisericii.

 

CrestinTotal: Muzica este ocupatia dumneavoastra principala sau aveti si alte indeletniciri? Cu ce va ocupati?

Camelia: Cu ajutorul lui Dumnezeu am studiat si Psihologia 5 ani la zi in Timisoara, pot sa spun ca Dumnezeu ma pus pe acest drum, imi place sa simt cu oamenii, sa ma apropii de ei sufleteste si sa pot sa ii ajut in vre-un fel…..de asemenea fac si Consiliere Spirituala, sunt la dispozitia lui Dumnezeu ori de cate ori El deschide usi de Cuvant, imi place foarte mult sa spun oamenilor despre Mantuire, despre Domnul meu Isus Cristos.

Chiar si la facultate Dumnezeu imi oferea ocazia sa spun profesorilor  despre El….de multe ori in plin examen spuneam si marturiseam de Dumnezeu, apoi si la seminarii deschise, de exemplu  imi aduc aminte cum odata un lector universitar sa legat de pocaiti si de Dumnezeu….cum pocaitii isi inchid viata si multe alte lucruri rele, dar Dumnezeu mi-a dat autoritate si cuvant si i-am raspuns direct …”daca dumneavoastra ati avea patima fumatului ati fi rob pacatului, ati fi legat de patima fumatului „, la care el speriat mi-a raspuns…” dar de unde sti…”, si de atunci si-a schimbat parerea si nu si-a mai permis sa se lege de pocaiti, m-a respectat si chiar m-a pus sa fac cateva eseuri cu tema crestina……

Acum recent am facut un grup de Lauda si Inchinare in Brescia, in Italia, unde vom locui pentru o vreme cu sotul meu Dorel, cat Dumnezeu ingaduie si e hotarat , apoi ne vom reintoarce in tara in Timisoara…

CrestinTotal: Cine compune cantarile pe care le cantati?

Camelia: Ca sa cant o cantare trebuie mai intai ca sa o simt si sa o traiesc, ca mai apoi sa aiba impact si cel care asculta sa fie zidit si sa simta prezenta Domnului! Am avut ocazia sa cunosc persoane deosebite cu care am devenit si  prietene bune, care au compus cantari frumoase si care mi le-au dat ca sa le cant si sa fie auzite, apoi am mai tradus cantari din engleza, imi place foarte mult ebraica si mai cant si cantari evreiesti….apoi mai imi plac cantarile vechi si de suflet….

CrestinTotal: Va deranjeaza criticile oamenilor care nu au auzit de Isus si in special criticile “pocaitiilor” invidiosi?

Camelia: Daca cineva vorbeste urat de Isus da ma deranjeaza foarte mult si incerc sa caut o dicutie deschisa si sa ii spun despre Dumnezeu……imi place sa lupt pentru Credinta mea in Isus Cristos!.Cat despre criticile invidiosilor, am auzit o predica care spunea asa….” bucura-te cand esti invidiat, inseamna ca ai valoare si faci ceva …..”.

 

CrestinTotal:: Ce parere aveti despre situatia actuala a muzicii crestine din Romania?

Camelia: Pentru cei care sunt chemati sa cante spre Slava lui Dumnezeu este o mare responsabilitate mai ales  fata de Dumnezeu, ca ceea ce cantam sa si traim, si mesajul cantarii sa ajunga la sufletele oamenilor, astfel ca oamenii sa se intoarca la Dumnezeu prin cantare!.

CrestinTotal: Care este planul de viitor? Exista vreun material nou la care lucrati, sau aveti ceva planificat?

Camelia: Imi doresc din suflet daca Dumnezeu ne ajuta si deschide o noua usa de binecuvantare, sa mai facem un nou Cd. impreuna cu sotul meu…..spre Onoarea lui Dumnezeu!.

CrestinTotal: In final am sa va rog sa transmiteti un mesaj tuturor vizitatorilor blogului www.crestintotal.ro

Camelia: Doresc ca sa va incurajez in numele Domnului sa mergeti mai departe cu Dumnezeu, si cred ca fiecare dintre noi au primit felurite Daruri…..dezvoltatile, puneti-le la dispozitia lui Dumnezeu,lucreaza impreuna cu El, pentru ca nu stiti pentru cine veti fi o pilda, o incurajare….oamenii au nevoie de noi…..stati la indemana Domnului, spune-ti si marturisiti despre Isus!.

CrestinTotal: Va multumesc pentru timpul acordat si va doresc tot ce faceti sa duceti la bun sfarsit.

Camelia: Dumnezeu sa ne zambeasca!. Cu respect, Camelia Semeniuc-Milian

Realizat de Balog Denisa Rahela pentru CrestinTotal.ro

VREI SA CITESTI MAI MULTE INTERVIURI? CLICK AICI

Exit mobile version